Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N mar 29, 2020 8:29 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Biblijne odkrycia o.Adama Szustaka...Judasz 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Biblijne odkrycia o.Adama Szustaka...Judasz
Gdyby był dział w rodzaju nie z tej ziemi czy megasensacje, to wg mnie konferencja
o.Adama Szustaka Spowiedź Judasza nadawałaby się własnie do takich działów ale że takich na katoliku nie ma więc zaryzykowałem umieszczenie jej tutaj. Powiem szczerze, że po wysłuchaniu całości(54:32) byłem zaszokowany w pozytywnym znaczeniu...Ciekaw jestem Waszych opinii :roll:

Pn lis 17, 2014 7:41 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne odkrycia o.Adama Szustaka...Judasz
Dla mnie historia Judasza jest kluczem do przyjęcia Bożego miłosierdzia. Od tygodnia namaszczam się na "spowiedź życia" - w cudzysłowiu bo drugą i nie powiem już dziś, że na pewno ostatnią.

Wierzę, że jedynym sposobem uniknięcia zbawienia jest jego odrzucenie, Bóg uszanuje niestety(?) naszą wolę. To jedyna droga do sprzeciwienia się planowi zbawienia. Dlatego logiczne jest, że kochający Bóg zrobi wszystko, żeby w kluczowym momencie człowiek skorzystał z miłosierdzia. Z tej perspektywy postępowanie Jezusa wobec Judasza staje się zrozumiałe.

Mam nadzieję, że nie jest kluczowym moment, w którym samobójcy wokół szyi zaciska się pętla, że jest jeszcze nadzieja na przyjęcie przebaczenia po śmierci.

W każdym z nas jest Judasz, we mnie jest. Nie tyle w sensie, że zdradził Boga czy coś tam ordynarnego zrobił, bo to oczywiste. Obawiam się, że Judasz nie potrafił wybaczyć sobie samemu, dlatego jego zbawienie stało się ryzykowne. Jezus wysyłał sygnały, które miały Judasza ocalić po dokonaniu zbrodni, pomóc w decyzji o daniu sobie szansy. Judasz wiedział, że Jezus pozwolił mu się wydać i dał mu nawet dowód łaski, ofertę przebaczenia "bo nie wiedziałeś co robisz". Dał mu wreszcie alibi w postaci ponaglenia do zbrodni. Bo lepsze żądanie miłosierdzia w imię cudzej współwiny, niż odrzucenie miłosierdzia w imię własnej podłości. Bo to odrzucenie jest tryumfem pychy, która chce nas postawić na równi z Bogiem, wywołując oczekiwania, do których w imię samego człowieczeństwa nie mamy żadnego prawa.

Pn lis 17, 2014 10:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Gdyby był dział w rodzaju nie z tej ziemi czy megasensacje, to wg mnie konferencja
o.Adama Szustaka Spowiedź Judasza nadawałaby się własnie do takich działów ale że takich na katoliku nie ma więc zaryzykowałem umieszczenie jej tutaj. Powiem szczerze, że po wysłuchaniu całości(54:32) byłem zaszokowany w pozytywnym znaczeniu...Ciekaw jestem Waszych opinii :roll:
Fantastyczna konferencja. Skąd te obawy czy zaskoczenie? Wnioski które wyciąga prowadzący płyną przecież z działalności Jezusa opisanej w NT . Jakby to nie wystarczało :wink: to w sposobie myślenia Autora widać myśl praprapradziadka duchowego dominikanów św. Augustyna i pradziadka duchowego mistrza Eckharta.

Wt lis 18, 2014 12:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
szary napisał(a):
Fantastyczna konferencja. Skąd te obawy czy zaskoczenie?
Po wysłuchaniu o Szustaka zaskoczony byłem(w pozytywnym słowa tego znaczeniu) tymi "odkryciami", bo pierwszy raz zetknąłem się z takim spojrzeniem na teksty biblijne, opisujące kwestie relacji Jezus - Judasz. Przyznam, że te obrazowe opisy gestów miłości Jezusa wobec Judasza otwierają oczy na Miłosierdzie Boże względem człowieka...

@Holmes
Dzięki wielkie za Twoje głębokie świadectwo.

Śr lis 19, 2014 3:23 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Bardzo podobała mi się ta konferencja. Z własnego doświadczenia...kiedy skończyły mi się argumenty i widzę, że do człowieka nie dotrę kończę rozmowy sakramentalnym- rób co uważasz za stosowne, nic tu po mnie. I w tym momencie drugi człowiek zaczyna myśleć o mnie nie jako o wrogu. Zawsze mnie intryguje to jaka to osoba. Nie sądzę, by kierował nią lęk. Zawraca i próbuje się zmienić, oczywiście nie jest to możliwe ad hoc. Judasz wszedł w kolejne zło i to była kropka nad i z której nie było już odwrotu, bo sumienie przestało właściwie działać, pycha kompletnie zaciemniła obraz stosunku człowiek- Bóg. Ten fałszywy obraz Boga towarzyszył mu podczas apostołowania, widział jedynie usługową rolę Jezusa, liczył na profity dla siebie. Kiedy był najsłabszy demony zalały go poczuciem winy i przegrał. Ostatnia byla spełniona pokusa, czyli grzech.
Odpuszczenie grzechów na zapas? Kościół naucza o ogromnej odpowiedzialności człowieka za swe życie. Oczywiście, że jest to mozliwe, że Judasz zawołał jeszcze Boże przebacz! w ostatniej milisekundzie życia, tego jednak nie ma w Biblii, dlatego Kościół nie może go potępić.

Nie wiemy, kiedy nastąpi w życiu to postawienie kropki i zacznie się jazda bez trzymanki w dół.
Nie jestem jednak zwolenniczką pustego piekła (bez ludzi) i to jest pewnie przyczyną takiego myślenia.

Śr lis 19, 2014 8:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Uważam, ze ta konferencja jest przede wszystkim o Bogu. Człowiek nabiera wartości z uwagi na "postawy Boga". Tak się dzieje w przypadku Judasza. Kiedy dowiaduje się że Jezus zostanie ukrzyżowany, zestawia zachowania Jezusa z własnymi, otwierają się mu oczy i leci do Sanhedrynu: "On jest niewinny, zabierzcie "swoje" srebrniki i Go uwolnijcie". Oczywiście z ludzkiego punktu widzenia jest za późno a Judasz chce wyplątać się z sytuacji po ludzku. Ale kto może powiedzieć, że jest za późno dla Boga?

Mowa jest o Bożym Miłosierdziu. Tym samym co u św. Faustyny ale inaczej ujętym. Myślę, że nieważne. Ważny jest obraz Boga pełnego dobrej woli, wyciągającego rękę do człowieka jako pierwszy, zaangażowanego i odpowiedzialnego, godnego zaufania, o przeróżnych atrybutach lecz kierującego się w pierwszym rzędzie miłością.

@Sachim dzięki za ten link, faktycznie niebanalne spojrzenie, @merss o człowieku autor opowiada w tej konferencji o drugim i trzecim dnie :D

Śr lis 19, 2014 10:35 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hm..

A może zbawienie Judasza zależy od tego czy my naprawimy to, co Judasz spaprał? Ja wiem, że jak na laika teza jest arcyśmiała ale postaram się ją wyjaśnić.

Judasz jest fascynujący, idealnie pasuje do sylwetki współczesnego człowieka. Dla pieniędzy przymyka oczy na ideały. A ideały ma wielkie, jest świetnym teoretykiem dobra. Tak wielkie, że nawet Jezus im nie sprostał. Przed ludźmi dobrze pozuje, wybrali go skarbnikiem. Wypisz wymaluj nowoczesny człowiek, tylko dać garnitur, modną fryzurę i służbowe autko.

Dokładnie na tych cechach współczesnego człowieka, zło buduje dziś swoją potęgę. Wykorzystuje pazerność, hipokryzję i samotność. Jakby kościołowi zabrakło apostoła od tych wad, jakby tu była luka w systemie. Ludzkość choruje co do joty na to, czemu Judasz nie podołał.
Ludzie, którzy cierpią gdzieś tam daleko w imię naszego wzrostu gospodarczego są tacy obcy. Ich cierpienie jest takie niewyczuwalne, bardziej wczujemy się w zmyślonego bohatera serialu, któremu umiera zmyślona żona. Bardziej żałujemy psa, którego na filmie porzuci właściciel. Za to właściciela...

Myślę, że skutki porażki Judasza kościół odczuwa nadal. Jezus powołał Judasza nie po to, żeby ten się powiesił. Nie wykluczył Judasza z grona apostołów, mimo zdrady. Judasz miał podołać winie i dać świadectwo. Sprzeciwił się woli Bożej i on już tego nie zmieni. Dopiero my, wyzwalając się spod źródeł upadku Judasza, wyzwolimy Judasza od skutków jego samobójczej decyzji. Wola Boża się wypełni i zostanie pokonane zło, które wyrosło po klęsce apostoła.

Celem Boga jest zbawienie wszystkich ludzi. Celem zła jest podporządkowanie sobie Boga, my nie mamy dla niego żadnego znaczenia, jesteśmy tylko narzędziem. Bóg będzie cierpieć jeśli choć jeden z nas będzie w mocy zła, jeśli choć jedna wolna wola będzie mówić „nie”. Dopóki zło ma moc nad człowiekiem, może zwrócić człowieka Bogu, może więc się targować. Zło liczy na to, że Bóg z miłości do człowieka podda się jego woli w zamian za oddanie jego dzieci.

Logika miłości jest taka, że jeśli zbawienie Iksińskiego kosztować będzie przypalenie Kowalskiego żywym ogniem, Bóg się nie zawaha, o ile Kowalski się zgodzi. Pytanie ile w Kowalskim determinacji, żeby powiedzieć „bądź wola Twoja”, niezależnie jaka będzie. Jeśli wystarczająco to podejrzewam, że można go drzeć na pasy – doświadczenie łączności ze Stwórcą sprawi, że jeszcze będzie się uśmiechał.

Ja wierzę w puste piekło bo to dopiero jest zwycięstwo Boga. Inaczej Bóg będzie wiecznie cierpiał, a kto jak kto ale On na to nie zasługuje.

Cz lis 20, 2014 12:58 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ale bzdury.
A poza twoim chciejstwem masz jakieś podsrawy?

Cz lis 20, 2014 4:20 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Być może bzdury ale jak znam to forum to rekordzistą nie jestem. Oczywiście, że większość z tego co napisałem ma jakieś podstawy logiczne. Podobnie jak moja niechęć do rozmowy w pogardliwym tonie drogi Jockeyu. Pozwól, że w tym wątku będę Cię ignorować.

Cz lis 20, 2014 7:24 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Myślałem o podstawach biblijnych lub chociaż teologicznych. Na takiej zasadzie jak napisałeś to można wszystko założyć.
A wiara w puste piekło to zwyczajna herezja. Niejaki o. Hryniewicz OMI miał dość duże problemy. On był jednym z autorów wprowadzających ideę pustego piekła.
W twoich chciejstwie jest jeszcze koncepcja Boga różna od przyjętej w chrześcijaństwie. Bóg dla chrześcijan jest Duchem Doskonałym. Może warto abyś jeszcze zgłębił to pojęcie.
Spodziewałem się po tobie więcej niż to co napisałeś.
Ale rozumiem dlaczego uciekasz od rozmowy. Po prostu nie masz argumentów aby obronić tezę

Cz lis 20, 2014 8:44 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wierzę w puste piekło bo wierzę, że ostatecznie każdy człowiek odda swoją wolę Bogu i to nie stoi zdaje się w sprzeczności z nauką kościoła bo nie podważa nienaruszalności wolnej woli człowieka. Oczywiście, czysto teoretycznie istnieje możliwość, że wszyscy/ktoś pójdzie do piekła, które moim zdaniem jest niczym innym jak samotnością. Ale wierzę, że tak się nie stanie.

Twoje Jockeyu oczekiwania obchodzą mnie tyle co zeszłoroczny śnieg. Jako człowiek jestem zdolny rzucić Cię szczurom na pożarcie i ze szczerą satysfakcją patrzeć na Twoje cierpienie, co mi tam bzdury. Jeśli widzisz błąd, to się nie krępuj, może pomożesz.
Nie chciałem z Tobą rozmawiać bo poczułem, że chcesz karmić swoje kompleksy przewagą wiedzy, którą być może w temacie posiadasz. Być może, równie dobrze możesz mieć w głowie straszną breję. W kościele katolickim jest mnóstwo strzelistego pustosłowia.

Cz lis 20, 2014 9:38 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Ojciec Adam Szustak odkrywa w sposób rewelacyjny prawdy biblijne.
Słucham go od dawna i zawsze jestem pozytywnie zaskoczona, czego wszystkim życzę.

http://syrenki.net

Cz lis 20, 2014 2:27 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Holmes napisał(a):
Twoje Jockeyu oczekiwania obchodzą mnie tyle co zeszłoroczny śnieg. Jako człowiek jestem zdolny rzucić Cię szczurom na pożarcie i ze szczerą satysfakcją patrzeć na Twoje cierpienie, co mi tam bzdury. Jeśli widzisz błąd, to się nie krępuj, może pomożesz.
Cóż jak widać oprócz herezji jesteś jeszcze sadystą.
Przeczytaj dokładnie Biblię a bedziesz miał odpowiedz

Cz lis 20, 2014 8:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Powiem szczerze, że po wysłuchaniu całości(54:32) byłem zaszokowany w pozytywnym znaczeniu...Ciekaw jestem Waszych opinii

Ciekawe kazanie, niestety za bardzo trąci gnostycyzmem.
Konkretnie chodzi mi o rzekome polecenie, jakie Pan Jezus miał wydać Judaszowi, by ten go zdradził. To polecenie miało być aktem miłosierdzia Pana Jezusa wobec Judasza i dzięki temu stał się niejako współpracownikiem Pana Jezusa, który wykonywał to co On chciał..
Czyli gnoza..
Poniżej streszczenie apokryficznej, gnostyckiej Ewangelii Judasza:
Wiki napisał(a):
Apokryf opisuje początek działalności Chrystusa, proces werbowania apostołów, wędrówkę po Palestynie oraz ostatnie dni i godziny przed pojmaniem Jezusa. Według niego Judasz nie zdradził Jezusa, ale wydał go na jego własne życzenie, dzięki czemu Chrystus mógł zbawić świat. Judasz przedstawiony jest w nim jako ten, który jest narzędziem w boskim planie zbawienia, bez którego Chrystus nie mógłby odkupić ludzkości przez swoje ukrzyżowanie.

Pt lis 21, 2014 8:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
sahcim napisał(a):
Powiem szczerze, że po wysłuchaniu całości(54:32) byłem zaszokowany w pozytywnym znaczeniu...Ciekaw jestem Waszych opinii

Ciekawe kazanie, niestety za bardzo trąci gnostycyzmem.
Konkretnie chodzi mi o rzekome polecenie, jakie Pan Jezus miał wydać Judaszowi, by ten go zdradził. To polecenie miało być aktem miłosierdzia Pana Jezusa wobec Judasza i dzięki temu stał się niejako współpracownikiem Pana Jezusa, który wykonywał to co On chciał..
Czyli gnoza..
Rozumiem, że lubisz mieć własne zdanie watchman ale proponuje poczytać trochę zanim wydasz wyrok...np ks. prof. Janusza Kręcidło MS
kierownika Katedry Historii Biblijnej
Wydziału Teologicznego UKSW
Jezus zaś rzekł do niego: «Co masz czynić, czyń prędzej»” (J 13, 26−27). Wynika stąd, że wprawdzie Judasz wcześniej planował wydać Jezusa przedstawicielom żydowskiego establishmentu religijnego, jednakże to sam Mistrz dał mu niejako przyzwolenie na czynienie tego, co zaplanował. Wtedy dopiero Judasz podjął ostateczną decyzję zdrady Jezusa – wstąpił w niego szatan i zrealizował swój plan.
Wyraźnie widać, że autor stara się zdjąć z Judasza nieco odpowiedzialności za to, co się stało. Nie próbuje go wybielać, ale pokazuje, że to, co Judasz zrobił było integralnym elementem planu Boga –zbawienia świata poprzez mękę, śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa. Ponadto Jan podkreśla (podobnie jak w dalszym opowiadaniu o męce Zbawiciela), że to Jezus panuje nad wszystkim. To On niejako daje przyzwolenie Judaszowi. To, co się ma stać nie jest zatem spowodowane przede wszystkim potęgą sił zła, ale Bożym dopustem – musiało tak się stać, aby mogło dokonać się zbawienie świata. Patrząc z tej perspektywy, Judasz staje się narzędziem realizacji Bożych planów. Nie oznacza to jednak, że nie miał wolnej woli i nie mógł podjąć innej decyzji.

Pt lis 21, 2014 9:36 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona