Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz gru 05, 2019 8:23 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Paradoks współistnienia Nieba i Piekła 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Paradoks współistnienia Nieba i Piekła
Witam!

Rozmyślam sobie nad tymi dwoma miejscami (tudzież stanami, czy to ważne?) i dochodzę do wniosku, że ich współistnienie przeczy logice. Podam przykład: umieram. Trafiam do Nieba, gdzie oczekuję na swoją żonę, jednakże okazuje się, iż trafia ona do piekła (nie ważne, z jakiego powodu - pomimo złego czynu bardzo ją kocham). Jak mogę być szczęśliwy w Niebie mając świadomość, iż ktoś kogo tak bardzo kocham cierpi w piekle...?

N lis 23, 2014 11:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Paradoks współistnienia Nieba i Piekła
creepingdeath napisał(a):
Witam!

Rozmyślam sobie nad tymi dwoma miejscami (tudzież stanami, czy to ważne?) i dochodzę do wniosku, że ich współistnienie przeczy logice. Podam przykład: umieram. Trafiam do Nieba, gdzie oczekuję na swoją żonę, jednakże okazuje się, iż trafia ona do piekła (nie ważne, z jakiego powodu - pomimo złego czynu bardzo ją kocham). Jak mogę być szczęśliwy w Niebie mając świadomość, iż ktoś kogo tak bardzo kocham cierpi w piekle...?
Ty to pół biedy. Pomysl jak cierpi (lub raczej współcierpi - bo jest "niecierpiętliwy") Bóg, który ją kocha bardziej od Ciebie...
A jednak skoro to Jej wybór, Bóg nie czuje się upoważniony do przymuszania Jej do czegokolwiek...

N lis 23, 2014 11:28 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ja to pół biedy? A więc uważasz, iż ja oraz osoba którą kocham... nie są ważni dla boga? Że miłość która nas łączyła (i nadal łączy) była pozbawiona sensu, czy dobrze rozumiem?

Ostatnio edytowano N lis 23, 2014 11:31 pm przez creepingdeath, łącznie edytowano 1 raz

N lis 23, 2014 11:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
umieram. Trafiam do Nieba, gdzie oczekuję na swoją żonę,

Oczywiście, że nie czekasz tam na swoją żonę, bo jak trafisz do nieba, to zapomnisz, że żonę miałeś, wypinasz się na cały ten świat i żyjesz sobie wiecznie szczęśliwy w Królestwie Niebieskim

N lis 23, 2014 11:31 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
joannabw napisał(a):
umieram. Trafiam do Nieba, gdzie oczekuję na swoją żonę,

Oczywiście, że nie czekasz tam na swoją żonę, bo jak trafisz do nieba, to zapomnisz, że żonę miałeś, wypinasz się na cały ten świat i żyjesz sobie wiecznie szczęśliwy w Królestwie Niebieskim

Ale... jak to zapomnę o kimś kogo kocham? Czy więc miłość która łączyła nas na Ziemi nie ma już sensu w Niebie?

N lis 23, 2014 11:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A czy gwarantujesz, że jak Twoja żona młodo by owdowiała nie wyszłaby powtórnie za mąż z "wielkiej miłości", a Ciebie nie pozostawiła w pamięci jako "miłe wspomnienie pierwszej miłości"?. Ot ulotna miłość, jak życie na ziemi.
I czy prawdziwie kochający człowiek trafia do piekła?

N lis 23, 2014 11:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Ja to pół biedy? A więc uważasz, iż ja oraz osoba którą kocham... nie są ważni dla boga? Że miłość która nas łączyła (i nadal łączy) była pozbawiona sensu, czy dobrze rozumiem?
Kompletnie źle rozumiesz.
Na to pytanie o wazność małżeństwa był wątek bodajże wczoraj

N lis 23, 2014 11:42 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
A czy gwarantujesz, że jak Twoja żona młodo by owdowiała nie wyszłaby powtórnie za mąż z "wielkiej miłości"

Chciałbym, aby moja żona była szczęśliwa - i ja byłbym szczęśliwy, gdyby sobie kogoś znalazła, zrozumiałbym to - sam zapewne zrobiłbym to samo.

Cytuj:
a Ciebie nie pozostawiła w pamięci jako "miłe wspomnienie pierwszej miłości"?

W takim wypadku nie można mówić o miłości, lecz o "miłym wspomnieniu" - to taka zasadnicza różnica.

Cytuj:
Ot ulotna miłość

Prawdziwa Miłość nie jest ulotna.

Cytuj:
jak życie na ziemi

Uważam, iż Miłość przenika wszystko i wszystkich, cały Wszechświat - jest zawsze, niezłomna, najpiękniejsza.

Cytuj:
I czy prawdziwie kochający człowiek trafia do piekła?

Zakładam, iż piekło nie istnieje. Jego eliminacja prowadzi do zniesienia paradoksu który przytoczyłem w pierwszym poście. Prawdziwie kochający człowiek nie ma prawa trafić do "złego miejsca".

Cytuj:
Na to pytanie o wazność małżeństwa był wątek bodajże wczoraj

Nie pytam o ważność małżeństwa, lecz ogólnie - o Miłość.

N lis 23, 2014 11:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Prawdziwa Miłość nie jest ulotna.

Po iluś latach od śmierci współmałżonka nie kochamy już tak jak kiedyś. Ta miłość, która płonęła, żywym ogniem jest tylko płomykiem znicza wspomnienia. Taka jest nasza stała, ludzka miłość.
Prawdziwie kochający człowiek nie ma prawa trafić do "złego miejsca".
Prawdziwie kochający człowiek nie ma prawa trafić do "złego miejsca".

Jeśli oboje prawdziwie kochacie, to w czym problem? Chyba, że poza sobą nie widzicie innych, potrzebujących miłości.

N lis 23, 2014 11:54 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Po iluś latach od śmierci współmałżonka nie kochamy już tak jak kiedyś. Ta miłość, która płonęła, żywym ogniem jest tylko płomykiem znicza wspomnienia. Taka jest nasza stała, ludzka miłość.

Naprawdę? Niedawno rozmawiałem z Babcią, której mąż zmarł 11 lat temu - powiedziała przy wszystkich ze łzami w oczach, że nadal kocha go najmocniej na świecie...

Cytuj:
Jeśli oboje prawdziwie kochacie, to w czym problem?

No właśnie problem jest przytoczony w pierwszym poście ;)

Cytuj:
Chyba, że poza sobą nie widzicie innych, potrzebujących miłości.

Ale.. niby skąd to wynika i dlaczego uważasz, iż nie widzimy innych "potrzebujących miłości"?

N lis 23, 2014 11:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Witam!

Takie cierpienie wynika z przywiązania do żony, lub innej osoby którą kochasz na ziemi. Przywiązanie to jest częścią naszego ego. Czymś wypracowanym na drodze ewolucji aby zapewnić przetrwanie naszym genom. Myślę, że wraz ze zbawieniem jesteśmy naszego ego pozbawiani i żyjemy jako przebudzone istoty.

" Na to Jezus im odpowiedział: "Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą,ci natomiast, którzy zostaną uznani za godnych dostąpienia udziału w tamtym świecie i w zmartwychwstaniu, ani się nie żenią, ani za mąż nie wychodzą. Bo przecież już umrzeć nie mogą, lecz są równi aniołom. Jeśli są synami zmartwychwstania, są synami Boga."

Będziemy kochać miłością nie znającą podziałów na "my i oni". Taka miłość jest niedoskonała.

Pn lis 24, 2014 12:06 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Takie cierpienie wynika z przywiązania

Dlaczego zrównujesz miłość z przywiązaniem?

Pn lis 24, 2014 12:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro poszedł na skróty. Ten cytat chciałam zostawić na deser.
Ale.. niby skąd to wynika i dlaczego uważasz, iż nie widzimy innych "potrzebujących miłości"?

Nie uważam, to takie domniemanie.

Bo tylko swoją żonę obdarzasz taką miłością? Obcej ci osobie nie podarowałbyś nawet namiastki tej miłości. Nawet gdyby jej potrzebowała.

Pn lis 24, 2014 12:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Takie cierpienie wynika z przywiązania

Nic podobnego. Stwierdziłem tylko, że przywiązanie jest źródłem cierpienia. Są różne rodzaje miłości. Ta doskonała, chrześcijańska miłość to synonim słów "chęć dobra". Miłość jaką darzymy bliskich to zazwyczaj również ta współistniejąca z przywiązaniem. Taki rodzaj miłości jest niedoskonały, gdyż jest tylko mechanizmem zwiększającym genom szansę na przetrwanie. Uważam, że po zbawieniu będziemy odczuwać jedynie ten doskonały, wynikający ze świadomości rodzaj miłości. A on nigdy nie jest źródłem cierpienia.

ps. joanna, też dobrze mówi :wink:

Pn lis 24, 2014 12:19 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Taki rodzaj miłości jest niedoskonały, gdyż jest tylko mechanizmem zwiększającym genom szansę na przetrwanie.

Czyli Miłość na Ziemi sprowadza się do walki gatunku o przetrwanie, zaś wartość zyskuje dopiero w Niebie?

Joanno - na jakiej podstawie uważasz, że nie mógłbym podarować swojej Miłości obcej osobie, lecz tylko swej żonie? Oczywiście nie mówię tutaj o kochaniu obcej osoby jak własnej żony.

Pn lis 24, 2014 12:38 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona