Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lip 15, 2020 2:07 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Przepych w KK - Boży nakaz, czy wypaczenie? 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przepych w KK - Boży nakaz, czy wypaczenie?
Boro napisał(a):
undo napisał(a):
Ok. Czyli papież Franciszek gada bzury, mówiąc:

"Boli mnie serce, gdy widzę księdza lub zakonnice w najnowszym modelu samochodu" ?

Podałeś świetny argument! Tyle tylko że za moją tezą :wink:
Skoro papież powiedział takie zdanie, to znaczy, że problem istnieje.

Taka dokładnie była moja intencja :)

Moim zdaniem to 'zjawisko' istnieje. Wszelkie proby 'wybielania' tych ewidentnych przypadków nieuzasadnionego przepychu to czysta manipulacja.

Jak poprzednio rozmawialem o tej kwestii z katolikami, padło stwierdzenie, ze przeciez Jezus nie oczekuje ubóstwa od księży, więc drogie auta i pałace są 'spoko'.

Teraz, kiedy stawiam pytanie: czemu ten przepych istnieje? Katolicy twierdzą, że nie istnieje wcale :D

Wt gru 09, 2014 2:31 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
undo napisał(a):
Teraz, kiedy stawiam pytanie: czemu ten przepych istnieje? Katolicy twierdzą, że nie istnieje wcale

Kłamiesz.
Napisałem, że istnieje i nawet podałem procent biskupów, którzy owemu przepychowi ulegli w kwestii samochodowej.

Wt gru 09, 2014 2:37 pm
Odpowiedz z cytatem
zawi napisał(a):
undo napisał(a):
Teraz, kiedy stawiam pytanie: czemu ten przepych istnieje? Katolicy twierdzą, że nie istnieje wcale

Kłamiesz.
Napisałem, że istnieje i nawet podałem procent biskupów, którzy owemu przepychowi ulegli w kwestii samochodowej.

Nie mówie o Tobie, tylko o Twoich szanownych przedmówcach lubujących się w offtopicu.

Ty nie kłamiesz, Ty 'tylko' relatywizujesz rzeczywistość. Ja mówię o przepychu biskupów, a Ty piszesz, ze tylko pare procent ma drogie auta.

Ja zwracam Twoją uwagę na konkretne wartości aut, Ty mówisz o jakimś Saabie za wg Ciebie małe pieniądze.

To manipulacja.

Poza tym pytalem też o ogólne wrażenie na temat kleru. Wystarczy przejść się na pierwszą lepszą mszę 'zwykłą' w jakiejkolwiek katedrze w Polsce. Byłem, widziałem.
Przepych, bogactwo widoczne jak na dłoni. Nie tylko wśród biskupów, ale też tzw. 'zwykłych księży'. Wrocław, Świdnica, Poznań, Warszawa: myśle, że niejeden bogaty biznesmen się zawstydzi :)

Wt gru 09, 2014 2:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
undo napisał(a):
Ok. Czyli papież Franciszek gada bzury, mówiąc:

"Boli mnie serce, gdy widzę księdza lub zakonnice w najnowszym modelu samochodu" ?

Podałeś świetny argument! Tyle tylko że za moją tezą :wink:
Skoro papież powiedział takie zdanie, to znaczy, że problem istnieje.

Sorry, trochę nie wstrzeliłem sie w kontekst. Myślałem, że cytujesz coś innego a już za późno na edycję.

Wt gru 09, 2014 3:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
undo
Cytuj:
Ty nie kłamiesz, Ty 'tylko' relatywizujesz rzeczywistość. Ja mówię o przepychu biskupów, a Ty piszesz, ze tylko pare procent ma drogie auta.

Undo jezdzic luksusowym samochodem a go miec na wlasnosc to sa dwie rozne rzeczy
Moze jakis bogobojny biznesmen uzyczyl taki samochod biskupowi aby z niego korzystal

Natomiast zgadzam sie z Toba , w czasie kiedy papiez krytykuje obnoszenie sie bogactwem ksiezy i biskupow jest to ewidentne granie na nerwach wiernych ktorzy niekiedy nie maja co do garnka wlozyc

Wt gru 09, 2014 3:29 pm
Odpowiedz z cytatem
gabriel napisał(a):
undo
Cytuj:

Undo jezdzic luksusowym samochodem a go miec na wlasnosc to sa dwie rozne rzeczy
Moze jakis bogobojny biznesmen uzyczyl taki samochod biskupowi aby z niego korzystal

Natomiast zgadzam sie z Toba , w czasie kiedy papiez krytykuje obnoszenie sie bogactwem ksiezy i biskupow jest to ewidentne granie na nerwach wiernych ktorzy niekiedy nie maja co do garnka wlozyc

Tak, zdaję sobie sprawę, że jeździć a mieć to dwie różne sprawy. Podobnie rzecz ma się z mieszkaniem w zabytkowych pałacach, willach itp. Wiem, że biskupi jako tacy nie są ich właścicielami. Ale Kościół Katolicki jako organizacja już tak.

I dokładnie jest tak, jak mówisz: wystawne stroje, drogie auta z szoferami i piękne pałace jako domy nie współgra z ideą 'duszpasterstwa', ani 'posługi kapłańskiej', ale - co mi tam - kto bogatemu zabroni? :)

Ja zastanawiam się nad inną kwestią: skoro takie przypadki mają miejsce, to gdzie jest tego źródło? W Biblii raczej nie, w katechizmie też raczej nie (chyba, że się mylę) - skąd w takim razie tak rażąca różnica między Jezusem ubogim, w żłobie urodzonym, a biskupem wyglądającym i mieszkającym jak bogaty książę?

Wt gru 09, 2014 3:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Powiedz mi, undo, jedną rzecz:
Czy gdyby biskupi nie mieszkali w tych, notabene nie swoich, "pałacach" i nie jeździli "limuzynami", to byś się nawrócił i uwierzył w Boga?

Wt gru 09, 2014 4:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
undo
Cytuj:
Ja zastanawiam się nad inną kwestią: skoro takie przypadki mają miejsce, to gdzie jest tego źródło?

W Tradycji KK jest to zrodlo !
Biskupi zyja Tradycja ktora broni przed patologiami i obecna nowomowa szeroko pojetego lewactwa ale tez i jest zrodlem przepychu jaki otaczal od prawie zawsze urzedy biskupow ,arcybiskupow i kardynalow
Przepych tez od niepamietnych czasow oznaczal wladze takze duchowna ,stad tez np wizerunek np Boga tj zloty tron , zlota brama ktora pilnuje sw Piotr itd

Wt gru 09, 2014 4:20 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
undo napisał(a):
Pytanie wynika z mojego przekonania, ze duchowni w KK przypisują sobie bardzo szczegolną rolę/misję. Mówi się wręcz o 'posłudze' i 'duszpasterstwie' - twierdzi się też, że zostali 'powołani' do tej roli.

Skoro zostali powołani, to powołanie to musi być jasno i szczegółowo określone, czy się mylę?
Jeśli mam rację, to gdzie w tych szczegółach jest określony 'styl życia' duchowieństwa?

Ależ powołanie kapłańskie jest szczegółowo określone. Tylko mnie o to nie pytaj, bo ja nie osoba duchowna.
Każdy człowiek ma swoje zasady życia jasno określone zgodnie z 10 przykazaniami - to także dotyczy i mnie i Ciebie.
Nie ma czegoś takiego (na dzień dzisiejszy życia cywilizowanego) jak określenie zasad "stylu życia" duchowieństwa, wiec nie masz się do czego odnosić.
Ja zapewne wiesz, nie ma określonego "stylu życia" dla posłów, dla samorządu i dla wielu innych. Być może kiedyś jako społeczeństwo wypracujemy takie zasady.
Cytuj:
Moje zainteresowanie tym tematem nie wynika z czystej ciekawości, ale z faktu, że część pieniędzy z (także moich) podatków przekazywane jest do tzw. Funduszu Kościelnego.

Ogólny rachunek zysków i strat z obecności Kościoła w naszym kraju nie da się przecenić. Ta sprawa nie powinna w ogóle podlegać dyskusji.
Nawet państwo świeckie docenia rolę KK i nie dyskutuje na ten temat.

Ale i inni ludzie mogą zadawać pytania podobne do Twego;
- np dlaczego z moich pieniędzy jest robione in vitro
- dlaczego jednakową składką obarcza się ludzi palących i nie palących papierosy (ja też płace na ZUS)
- dlaczego np są kominy emerytalne dla ludzi, którzy wg mnie na nie, nie zasługują
- itp...
widzisz, może kiedyś wiele innych spraw także się unormuje i będzie mniej tych dlaczego...

Wt gru 09, 2014 7:23 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
To że papiez Franciszek upodobał sobie chodzenie w zniszczonych butach, jedzenie ze słuzbą, spanie w hotelu, bratanie się z oddźwiernymi i szoferami, umywanie nóg kobietom, usprawiedliwianie małżeństw mieszanych itd. świadczy o tym że ma swoje kapłaństwo daleko tam gdzie wzrok nie sięga.
Przedewszystkim jeżeli pełni swój urząd jako przedstawiciel Boga na Ziemi to powinien to robić godnie z zachowaniem ustalonej od wieków Hierarchi w Kosciele.
A strofowanie biskupów przed wiernymi na pokaz jest co najmniej nie na miejscu.
Kto atakuje swój dom (Kościół) przyczynia się do jego upadku. Sprawa znana jak świat długi i szeroki.

Wt gru 09, 2014 8:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jedwab
Cytuj:
Kto atakuje swój dom (Kościół) przyczynia się do jego upadku. Sprawa znana jak świat długi i szeroki

A co robil Sw Pawel w listach np do Koryntian jak nie strofowal biskupow i wiernych ?Jakos od tego wiara nie upadla

Co biskupi maja byc ponad krytyka papieza ?

Wt gru 09, 2014 8:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
  • Czy biskupa obowiązuje ubóstwo?
    Nie więcej niż każdego z nas, chyba że jest zakonnikiem
  • Czy byłoby lepiej, gdyby wszyscyzachowywali skromność?
    Zdecydowanie tak
  • Czy ogól biskupów żyje bogato?
    Nie sądzę, choć też nie mam jakichś specjalnych danych na ten temat
  • Czy duchowieństwo w Polsce żyje bogato?
    Nie wydaje mi się - i na to mam konkretne dane, bogactwo księży to mit
  • Czy są tacy duchowni (a także biskupi) którzy drażnią przepychem?
    Oczywiście że tak. I na nich skupia się uwaga

Cytuj:
Moje zainteresowanie tym tematem nie wynika z czystej ciekawości, ale z faktu, że część pieniędzy z (także moich) podatków przekazywane jest do tzw. Funduszu Kościelnego

Nic ci do tego.
Fundusz Kościelny to nie jakieś "finansowanie z podatków", tylko niedostateczne zadośćuczynienie.

Promocja - edukacja za darmo na temat Funduszu Kościelnego.
  1. Pochodzenie: W Polsce międzywojennej Kościół był właścicielem ok. 10% ziemi i dużej liczby nieruchomości. Dobra te pochodziły głównie z wielowiekowych darowizn. Uzyskiwane z nich dochody finansowały bieżące potrzeby oraz działalność duszpasterską, oświatową, charytatywną oraz medyczną Kościoła.
    Reżim komunistyczny wywłaszczył Kościół z niemal całego majątku (często nie oszczędzając nawet owych szczątkowych areałów, których pozostawienie przewidywały komunistyczne ustawy rekwizycyjne). Jako namiastkę (czy też – zważając na wielkość kwot – raczej pozór) odszkodowania zobowiązano się do utworzenia Funduszu Kościelnego.
    Zmusiło to Kościół w PRL do finansowania dzieł duszpasterskich, charytatywnych i społecznych wyłącznie z jałmużny.
    Instytucje analogiczne do Funduszu Kościelnego istniały także w innych krajach, gdzie dokonywano nacjonalizacji (Czechy, Słowacja, do niedawna Hiszpania).
    Na marginesie;
    Zważywszy na fakt, iż Kościołowi zwrócono ok. 65 tys.hektarów (z zabranych niemal 145 tysiecy) Fundusz Kościelny powinien być zasilany dochodami z ok.80 tys.hektarów. Biorąc pod uwagę średni dochód z hektara przeliczeniowego, wielkość Funduszu powinna wynosić niemal 169 mln złotych (w tegorocznym budżecie przewidziano na ten cel jedynie 94 mln zł).
  2. Realizacja :Szacuje się, że kwota przekazywana na Fundusz Kościelny na poczet utraconych dochodów z zabranych dóbr była przynajmniej czterokrotnie niższa, niż wynikałoby to z (przecież narzuconej stronie kościelnej) ustawy. Stan ten trwa faktycznie do dzisiaj.
    Co więcej, środki te pozostawały przez długie lata w dyspozycji Państwa, nie Kościoła. Fundowano z niego emerytury „społecznie zasłużonym” księżom (tj. tym, którzy współdziałali z Państwem), finansowano także działalność takich instytucji jak Ośrodek Doskonalenia Kadr Ministerstwa Sprawiedliwości, Centralna Szkoła Partyjna przy PZPR itd. Co najbardziej oburzające, z tego – teoretycznie kościelnego – funduszu finansowano materiały szkalujące Kosciół, imprezy antyklerykalne, opłacano antykościelnych donosicieli, prasę antykatolicką itd.
    Dopiero od 1990 roku finanse Funduszu przekazywane są w całości na cele statutowe, czyli finansowanie działalności charytatywnej, remonty obiektów sakralnych oraz opłacanie składek na ZUS dla tych księży i misjonarzy, którzy nie są zatrudnieni na umowę o pracę (od 2010 roku ta ostatnia pozycja pochłania całość sum Funduszu).
  3. Przeznaczenie: Głównie składki emerytalne ZUS dla księży, ale także wspomaganie działalności charytatywnej, oświatowej oraz inicjatyw związanych ze zwalczaniem patologii społecznych. Fundusz finansuje także odbudowę, remonty i konserwację zabytkowych obiektów znajdujących się pod opieką Kościoła (a więc nie "samochody biskupów"

Aha, Nie należy mylić dóbr odebranych Kościołowi w latach 40–tych i 50–tych XX wieku za utracone zyski (których symboliczną rekompensatą jest Fundusz Kościelny) z nieruchomościami zwracanymi po roku 1989 w związku z działalnością tzw. Kościelnej Komisji Majątkowej.

Komisja Majątkowa zajmowała się wyłącznie zwrotem (części) nieruchomości zabranych Kościołowi z pogwałceniem PRL–owskiego, komunistycznego prawa.
Fundusz Kościelny natomiast jest namiastką odszkodowania za dobra zrabowane Kościołowi w majestacie zbójeckich przepisów wydanych przez komunistów.

Wt gru 09, 2014 8:35 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
gabriel napisał(a):
jedwab
Cytuj:
Kto atakuje swój dom (Kościół) przyczynia się do jego upadku. Sprawa znana jak świat długi i szeroki

A co robil Sw Pawel w listach np do Koryntian jak nie strofowal biskupow i wiernych ?Jakos od tego wiara nie upadla

GABRIELU mój miły, aniele mój ty to napisałes :?: :?:
A co się stało własnie z wiarą po listach Sw.Pawła i jego strofowaniu biskupów i nie tylko? Wiara nie upadła ale sie rozdwoiła, roztroiła, rozpoczwórniła :boks: zaraz oszaleję. Powstały odłamy i kasty. Wiara już nie była spójna i jednolita. On sam pisał > ja jestem pawłowy, ja kefasowy a ja apollosowy < tak to jakoś leciało ...w siną dal :roll:

Wt gru 09, 2014 8:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney
Cytuj:
Czy biskupa obowiązuje ubóstwo?
Nie więcej niż każdego z nas, chyba że jest zakonnikiem

1 List do Tymoteusza
Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 6 Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie

Wt gru 09, 2014 8:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jedwab napisał(a):
gabriel napisał(a):
jedwab
Cytuj:

GABRIELU mój miły, aniele mój ty to napisałes :?: :?:
A co się stało własnie z wiarą po listach Sw.Pawła i jego strofowaniu biskupów i nie tylko? Wiara nie upadła ale sie rozdwoiła, roztroiła, rozpoczwórniła :boks: zaraz oszaleję. Powstały odłamy i kasty. Wiara już nie była spójna i jednolita. On sam pisał > ja jestem pawłowy, ja kefasowy a ja apollosowy < tak to jakoś leciało ...w siną dal :roll:

Ahaaa...i za to ze wiara sie rozdwoila winisz sw Pawla i jego napominania chrzescijan w listach tak ?

Wt gru 09, 2014 8:59 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona