Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lip 05, 2020 11:10 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Wolna wola, moja i sąsiada. 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola, moja i sąsiada.
watchman napisał(a):
Może chociaż zacznij to tłumaczenie, a nie wklejasz cytaty z Pisma..
Co chcesz przez to powiedzieć? Mamy wolną wolę, czy jej nie mamy?
Jeśli nie mamy (co zdaje się, że sugerujesz), to jak to się stało, że katolicka teologia przez 2 tysiąclecia tego nie zauważyła, a Pit CK to dostrzegł?

Przecież z tego co napisałeś, wynika, że zrozumiałeś, że zło jest złe. Po co mam Ci to drugi raz tłumaczyć?

Ja nie wiem, czy do końca mam wolną wolę, czy to tylko iluzja. Niezależnie, czy chodzi o wiedzę naukową na ten temat, czy o aspekt religijny. I gdybyś nie wtrącił się do tematu czytając tylko kilka ostatnich postów, to byś to wiedział. Poza tym, dałem Ci cytaty, które o tym mówią (o wolnej woli z punktu widzenia Boga). Nie będę Ci ich na swoją modłę tłumaczył, bo one są tak proste w swoim przekazie, że każdy je zrozumie.

Ostatnio edytowano N gru 28, 2014 12:41 am przez Pit CK, łącznie edytowano 1 raz

N gru 28, 2014 12:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sylvian napisał(a):
Dzięki wolnej woli nie możemy wybrać zła?

Zło możemy wybrać dzięki diabłu..
To jest jego "dar"..

N gru 28, 2014 12:39 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: TE bajeczką dla dorosłych?
Pit CK napisał(a):
KarzełReakcji napisał(a):
Jednak mam pytanie czy przy założeniu, że pepsi w ogóle nie ma, a mamy do wyboru tylko wodę i sok to nie mamy do czynienia z wolną wolą?

Przy tym założeniu mamy wolną wolę. Ale przy tym założeniu piekło też jest pełne ludzi wolnej woli.

Z tym, że piekło może sie rządzić innymi założeniami. To znaczy tam do wyboru by była tylko pepsi pod różnymi postaciami.

N gru 28, 2014 12:50 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Z tym, że piekło może sie rządzić innymi założeniami. To znaczy tam do wyboru by była tylko pepsi pod różnymi postaciami.

Ale to nic nie zmienia. W niebie będzie do wyboru tylko woda i soki "pod różnymi postaciami". Dla meritum sprawy to nie ma znaczenia.

N gru 28, 2014 12:54 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
sylvian napisał(a):

To jest jego "dar"..

No czyli to jego wina.
Znaczyłoby to że nie mam czym się przejmować.W końcu to diabeł,a nie ja sprawił że wybrałem zło.
Więc mogę spać spokojnie.

N gru 28, 2014 1:00 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sylvian napisał(a):
watchman napisał(a):
sylvian napisał(a):

To jest jego "dar"..

No czyli to jego wina.
Znaczyłoby to że nie mam czym się przejmować.W końcu to diabeł,a nie ja sprawił że wybrałem zło.
Więc mogę spać spokojnie.

Rozmawiamy tu o wolnej woli. Jak Ty się na nią zapatrujesz? Możesz patrzeć przez jaki chcesz pryzmat - swój, Biblii, kościoła...

N gru 28, 2014 1:06 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pit CK napisał(a):
Rozmawiamy tu o wolnej woli. Jak Ty się na nią zapatrujesz? Możesz patrzeć przez jaki chcesz pryzmat - swój, Biblii, kościoła...

Dla mnie wolna wolna jest możliwością wyboru pomiędzy czymś i dotyczy to również dobra jak i zła.To ja mam na to wpływ i ja decyduję i ja ponoszę konsekwencję swych wyborów.
Jeśli np wybiorę zło jakim jest nadużywanie alkoholu to ja jestem za to odpowiedzialny i ja ponoszę tego skutki.

N gru 28, 2014 1:14 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A co do Biblii to właśnie Adam i Ewa mieli możliwość takiego wyboru.
Grzech pierworodny to jest ta ciemna strona ludzkiej natury.
Sporo mamy w sobie instynktów,zachowań które przeszły na nas ze świata zwierzęcego.
Oczywiście obrazowo należałoby traktować przekaz Biblijny, a nie literalnie.
Każdy z nas ma jakieś predyspozycje do tego by być złym czy dobrym i zależy to od wielu czynników jaka strona przeważy.

N gru 28, 2014 1:40 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pit CK napisał(a):

Ale to nic nie zmienia. W niebie będzie do wyboru tylko woda i soki "pod różnymi postaciami". Dla meritum sprawy to nie ma znaczenia.

Tylko pytanie czym w końcu ta wolna wola jest. Ja akurat uważam, tak jak MJ i watchman, że zło nie jest konieczne, abyśmy mieli do czynienia z wolną wolą, a w piekle nie ma wolnej woli. Co za tym idzie pomimo, że w niebie nie można wybrać zła to wolna wola jest. Przyznam, że nadal nie rozumiem jak Ty rozumiesz wolną wole. Ta dyskusja przerodziła sie w semantyke.

N gru 28, 2014 2:18 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Zło istnieje, dlatego że Stworzyciel jako bezwzględna Doskonałość i wcielone Dobro stworzył byty z natury mniej doskonałe od Niego samego. Nie mógł stworzyć równie doskonałych jak On sam, bo by stworzył Siebie. Byty mniej doskonałe jak On, otrzymały wolną wolę polegającą na wolności wyboru tego czy chcą być z Nim, czy też nie - czyli czy chcą żyć w Dobru, czy wolą Zło (brak Dobra). Bo Zło to brak Dobra. Wybór moralny oparty na wolnej woli, zawsze dotyczy wyboru Dobra, albo Zła, czyli życia zgodnie z Bogiem, albo przeciw Niemu. Anioły (i te dobre i te złe) od razu wybrały. My przygotowujemy się przez całe życie doczesne do tego wyboru, dokonując tu i teraz pośledniejszych wyborów, mając nieco zaciemnioną ocenę sytuacji.

N gru 28, 2014 9:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Odpowiedz z cytatem
Pit CK napisał(a):
watchman napisał(a):
Prawda jest taka, że zło jest zbędne, jest niepotrzebnym balastem.
Obłędem jest doszukiwanie się w złu czegoś dobrego, że jest w czymkolwiek potrzebne. Dobro sobie znakomicie radzi samo..
Zło jest jak pasożyt..
Wielkie dzięki za ten tekst. Człowiek, zapomina o oczywistościach i próbuje w absurdach szukać logiki..

Oj chłopie, ciężko z Tobą, jeśli takie oczywiste rzeczy trzeba Ci tłumaczyć.
Ale wracając do tego, że mamy wolną wolę. Tu jest kilka cytatów. Dla ułatwienia podkreśliłem ważniejsze słowa.
Pan odpowiedział Mojżeszowi: "[...] Aaron, brat twój, będzie przemawiał do faraona, ażeby wypuścił Izraelitów ze swego kraju.
Ja zaś uczynię nieustępliwym serce faraona i pomnożę moje znaki i moje cuda w kraju egipskim. Faraon nie usłucha was, toteż wyciągnę rękę moją nad Egiptem i wywiodę z Egiptu moje zastępy, mój lud, synów Izraela z pośrodka nich, wśród wielkich kar."
Wj 7,1-3 (BT)

Pan rzekł do Mojżesza: "Gdy będziesz zbliżał się do Egiptu, pamiętaj o władzy czynienia wszelkich cudów, jaką ci dałem do ręki, i okaż ją przed faraonem. Ja zaś uczynię upartym jego serce, że nie zechce zezwolić na wyjście ludu."
Wj 4,21 (BT)

I rzekł [Jahwe]:"Idź i mów do tego ludu: Słuchajcie pilnie, lecz bez zrozumienia, patrzcie uważnie, lecz bez rozeznania! Zatwardź serce tego ludu, znieczul jego uszy, zaślep jego oczy, iżby oczami nie widział ani uszami nie słyszał, i serce jego by nie pojęło, żeby się nie nawrócił i nie był uzdrowiony".
Wtedy zapytałem: "Jak długo, Panie?"
On odrzekł: "Aż runą miasta wyludnione i domy bez ludzi, a pola pozostaną pustkowiem."
Iz 6,9-11 (BT)

Pan do Mojżesza: "Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję. [Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie. Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi.
Rz 9,15-18 (BT)

cytujesz o Faraonie.
To była dla niego kara za obrócenie wolnych Izraelitów w niewolników
i zmuszenie ich do pracy za darmo.

cytujesz o Izraelitach.
To też już była kara za to, że nie posłuchali wezwania do nawrócenia.

Pokaż człowieka wierzącego, uczciwego, dobrego, sprawiedliwego,
któremu Pan Bóg powiedział, że ma iść precz.

N gru 28, 2014 11:44 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przyznam, że nadal nie rozumiem jak Ty rozumiesz wolną wole. Ta dyskusja przerodziła sie w semantyke.

Dla mnie to możliwość wyboru z wszystkich opcji, to wszystko. Skoro jakieś opcji nie ma, to nie mogę jej wybrać. I pod tym względem niebo i piekło się od siebie nie różnią. Tu nie ma zła, tam dobra. Nie możesz zatem powiedzieć, że w piekle nie ma wolnej woli, a w niebie jest. Masz rację, teraz to tylko semantyka.
hen napisał(a):
Pokaż człowieka wierzącego, uczciwego, dobrego, sprawiedliwego, któremu Pan Bóg powiedział, że ma iść precz.

Nie wystarczy Ci ten cytat? Te słowa są skierowane do wszystkich.
Pit CK napisał(a):
"Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję. [Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie.

N gru 28, 2014 2:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pit CK napisał(a):
Dla mnie to możliwość wyboru z wszystkich opcji, to wszystko. Skoro jakieś opcji nie ma, to nie mogę jej wybrać. I pod tym względem niebo i piekło się od siebie nie różnią. Tu nie ma zła, tam dobra. Nie możesz zatem powiedzieć, że w piekle nie ma wolnej woli, a w niebie jest.

W Prawdzie nie ma sprzeczności, a Ty dążysz do sprzeczności.
Chciałbyś jednocześnie być wolnym i zniewolonym..
Osiągnięcie tego jest niemożliwe. Wybór zła jest ograniczeniem własnej wolności. Zło ma taką właściwość, że zniewala, ogranicza wolność.
Jak chcesz mieć wolną wolę oddając ją złu w niewolę?
Pętając się grzechem chcesz być wolny.. absurd..

N gru 28, 2014 3:39 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Watchman, czy Ty rozumiesz to co czytasz? Ja nigdzie nie napisałem, że chcę być wolnym i zniewolonym jednocześnie, nie napisałem, że do czegokolwiek potrzebuję zła, bo nie potrzebuję. Ja używam prostych słów po to, żeby każdy mógł zrozumieć treść moich wypowiedzi, ale Ty po prostu rozumiesz je tak jak Ci pasuje. Nic na to nie poradzę. Bez odbioru.

N gru 28, 2014 3:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pit CK napisał(a):
Watchman, czy Ty rozumiesz to co czytasz? Ja nigdzie nie napisałem, że chcę być wolnym i zniewolonym jednocześnie, nie napisałem, że do czegokolwiek potrzebuję zła, bo nie potrzebuję.

Przecież napisałeś, że wolna wola polega na wyborze wszystkich opcji..
także opcji diabelskich..
Istota opcji diabelskich, złych, fałszywych, wprowadzających w błąd, zwodzących, oszukujących itp.. polega na tym, że gdy je wybierzesz zostajesz pozbawionym wolności, a wciągniętym w bagno grzechu..
Ty po prostu nie rozumiesz czego Ty chcesz, nie rozumiesz na czym polega to do czego dążysz.., a dążysz do absurdu..

N gru 28, 2014 3:56 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona