Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lip 07, 2020 5:00 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
To trochę zalatuje pychą gdy człowiek opisuje cechy charakteru Boga. W ogóle traktowanie go "po ludzku" jest dużym nadużyciem. Nie znamy całości jego planu, bo jesteśmy mocno ograniczeni swoją perspektywą. Widzimy jedynie kropelkę w morzu jego doskonałości, a chcemy wyrokować na temat jego istoty. Na tym tle wybuchają podziały i spory religijne.

Musimy wziąć pod uwagę, że każdy musi indywidualnie podejść do swojej relacji z Bogiem. Odnaleźć swoje powołanie na tym świecie. Nie może mu druga osoba mówić, co powinien, a co nie. Wtedy taka osoba nakazująca bawi się w sędziego, Boga czy władce. Czy to nie taki był grzech pierworodny?

Zamiast tego, moim zdaniem gdy odkryjemy Boga w swoim sercu, trzeba dawać świadectwo swoją postawą. Rozmawiać z ludźmi którzy pytają, nie z poziomu autorytetu, a z poziomu kogoś równego. Pomagać im dotrzeć do swojego sumienia oraz do pełnego uczestnictwa w Bogu. Gdy będziemy kłamać, że "wiemy jaki jest Bóg", kłamstwem to będzie odebrane. To nie pełna znajomość Boga daje nadzieje i wiarę, a pełna pokora i ufność oparta na doświadczaniu jego dzieł.

Zapraszam do dyskusji.

Pt sty 02, 2015 9:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
Powrot napisał(a):
(...)

3 Po tym zaś poznajemy, że Go znamy,
jeżeli zachowujemy Jego przykazania.

4 Kto mówi: "Znam Go",
a nie zachowuje Jego przykazań,
ten jest kłamcą
i nie ma w nim prawdy.

5 Kto zaś zachowuje Jego naukę,
w tym naprawdę miłość Boża jest doskonała.

6 Po tym właśnie poznajemy, że jesteśmy w Nim.
Kto twierdzi, że w Nim trwa,
powinien również sam postępować tak, jak On postępował.

1J 2,3-6

So sty 03, 2015 1:23 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Uważam,że o prawdziwym charakterze Boga,jeżeli istnieje,świadczy całokształt działalności związanej z przystosowania całego Wszechświata począwszy od ustalenia praw fizycznych,a skończywszy na warunkach bytowania ludzi na określonym ciele niebieskim.Czy człowiek zgodnie z rolą umiłowanej istoty boskiej ma do tego łatwy dostęp,czy musi zgodnie z przypowieścią w pocie czoła odbierać Naturze aby zapewnić sobie byt.Czy rozmiary naszej planety determinują wszelki harmonijny rozwój ludzkości,czy nieuchronnie musi dochodzić do konkurencji w walce o niezbędne dla rozwoju surowce energetyczne.Dlaczego rozum i logika normalnego człowieka prowadzi w końcu długiego łańcucha przyczynowo-skutkowego do bezwzględnej walki ludzi na malutkim ziemskim okruchu.Dlaczego z punktu widzenia ludzi obdarzonych empatią na Ziemi rządzi zło w postaci decydentów :roll:

So sty 03, 2015 1:37 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kris65 napisał(a):
Uważam,że o prawdziwym charakterze Boga,jeżeli istnieje,świadczy całokształt działalności związanej z przystosowania całego Wszechświata począwszy od ustalenia praw fizycznych,a skończywszy na warunkach bytowania ludzi na określonym ciele niebieskim.Czy człowiek zgodnie z rolą umiłowanej istoty boskiej ma do tego łatwy dostęp,czy musi zgodnie z przypowieścią w pocie czoła odbierać Naturze aby zapewnić sobie byt.

Rdz 3 napisał(a):
17 Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść -
przeklęta3 niech będzie ziemia z twego powodu:
w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie
po wszystkie dni twego życia.
18 Cierń i oset będzie ci ona rodziła,
a przecież pokarmem twym są płody roli.
19 W pocie więc oblicza twego
będziesz musiał zdobywać pożywienie,
póki nie wrócisz do ziemi,
z której zostałeś wzięty;
bo prochem jesteś
i w proch się obrócisz!»4

So sty 03, 2015 6:06 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
(..)

Pomijając już w ogóle kwestię wiarygodności co do nakazów moralnych biblii (Stary testament szczególnie). Pojawia się pytanie komu bardziej ufasz. Drugiemu człowiekowi (Mojżeszowi który podał Prawo, a zarazem mordercy egipcjanina), czy duchowi świętemu (czyt. Bogu) który zamieszkał w Tobie i Cię prowadzi. Bo przecież:

33 O głębokości bogactw, mądrości i wiedzy Boga! Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi!
List do Rzymian 11

oraz jak wytłumaczyć historię Abrahama który w posłuszeństwu Bogu był gotów zabić swojego syna Izaaka?

Dlaczego znajomość dobra i zła przez człowieka jest w jednej części biblii uznawana za grzech podstawowy, a w drugiej człowiek powołując się na boga dyktuje co jest złe a co dobre? Jak odróżnisz węża od Boga?

Dziękuje za odpowiedzi.

So sty 03, 2015 8:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Węża od Boga, nie ma nic łatwiejszego.
Masz w historii Pana Jezusa, który nie bronił się na bezpodstawne zarzuty. Mało tego, nie pozwolił innym go bronić, pozwolił zrobić z sobą niegodziwcom, co zechcą. By nawet przez to, poczuli w sobie rozładowanie złych emocji. Tak oszczędził wielu innym ludziom, tego typu bestialskich, skutków cierpienia, z rąk nie okiełznanych bydlaków, nie ludzi, jeśli do tego byli zdolni. Sam mimo śmierci żyje, a już na pewno, ma nasza sympatię, w naszych sercach, tych którzy to rozumieją.

Wąż przewrotnik, dla własnych korzyści chwili, lecz też z impulsu nietolerowania dobra u innych, kłamie, kusi, przekupuje, a nawet unosi się gniewem, by zniewolić do swego, jak najwięcej ludzi. Czyli by jego niecnych tylko planów, słuchali i to wszyscy, nie zadowoli się częścią. W historii byli dyktatorzy, którzy tak się zachowywali, wypowiadali wojny, by dopiąć swego siłą.
Masz tak skrajne podejścia do tego samego zadania, władzy nad ludźmi, władzy nad tym światem. Nie da się ich obu, nie odróżnić nie tylko od siebie, lecz i od kogokolwiek.

So sty 03, 2015 9:22 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
oraz jak wytłumaczyć historię Abrahama który w posłuszeństwu Bogu był gotów zabić swojego syna Izaaka?

Dlaczego znajomość dobra i zła przez człowieka jest w jednej części biblii uznawana za grzech podstawowy, a w drugiej człowiek powołując się na boga dyktuje co jest złe a co dobre? Jak odróżnisz węża od Boga?

"Co wolno wojewodzie...."

A tak bardziej poważnie; Bóg Starotestamentowy rządzi przy pomocy terroru i strachu - kocha miłością warunkową. Inaczej wygląda sprawa z Jezusem, który daje do zrozumienia, że Bóg kocha każdego człowieka miłością bezwarunkową.

Moim zdaniem sposób zrozumienia Boga jest wprost proporcjonalny do stopnia świadomości, jakim dysponują ludzie w danym czasie. Innymi słowy; im bardziej prymitywna cywilizacja tym mniejsze zrozumienie Boga.
I na odwrót. Można nawet pokusić się o tezę, że Bóg ewoluuje wraz z człowiekiem.

A pytania pojawiają się dlatego, że czytając Stary i Nowy Testament wiele osób odczuwa dysonans poznawczy. Co, jak słusznie zauważyłeś - jest przyczyną wielu sporów religijnych. Sam musisz wybrać, który Bóg jest dla Ciebie; sprawiedliwy, acz karzący Jahwe; czy kochający miłością bezwarunkową i pełen przebaczenia "Ojciec", którego opisuje Jezus.

So sty 03, 2015 9:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Osioł kopytny napisał(a):
Innymi słowy; im bardziej prymitywna cywilizacja tym mniejsze zrozumienie Boga.
I na odwrót. Można nawet pokusić się o tezę, że Bóg ewoluuje wraz z człowiekiem.

A pytania pojawiają się dlatego, że czytając Stary i Nowy Testament wiele osób odczuwa dysonans poznawczy. Co, jak słusznie zauważyłeś - jest przyczyną wielu sporów religijnych. Sam musisz wybrać, który Bóg jest dla Ciebie; sprawiedliwy, acz karzący Jahwe; czy kochający miłością bezwarunkową i pełen przebaczenia "Ojciec", którego opisuje Jezus.

O to się nie można pokusić. To przeczyłoby temu, że Bóg jest doskonały.
To ludzka moralność ewoluuje i Bóg karzący za wszystko nie pasuje do naszych czasów i trzeba zmienić jego wizerunek...

So sty 03, 2015 10:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Powrot napisał(a):
Pomijając już w ogóle kwestię wiarygodności co do nakazów moralnych biblii (Stary testament szczególnie).

Zgodzisz się ze mną, że Stary Testament składa się z różnych stylów literackich?

Cytuj:
Pojawia się pytanie komu bardziej ufasz. Drugiemu człowiekowi (Mojżeszowi który podał Prawo, a zarazem mordercy egipcjanina), czy duchowi świętemu (czyt. Bogu) który zamieszkał w Tobie i Cię prowadzi. Bo przecież:

33 O głębokości bogactw, mądrości i wiedzy Boga! Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi!
List do Rzymian 11

Nie rozumiem pytania za bardzo. Pytasz mnie czy bardziej Wierzę Bogu czy Mojżeszowi? [/quote]

Uważasz, że w tych dwóch zacytowanych przez Ciebie fragmentach są sprzeczności?

Jeśli źle zrozumiałam, to wybacz ale skupie się żeby Ci odpowiedzieć tak jak to zrozumiałam. Otóż zacytowałeś zupełnie inne zdarzenia, z innych epok, z różnych gatunków literackich i mające zupełnie różny przekaz.

Abraham w sytuacji, w której się znalazł, miał przekonać się, jak bardzo zaufał Bogu. (Bóg nie miał zamiaru zabijać syna Abrahama, ale oczekiwał zgody od niego we wszystkim) To doświadczenie było potrzebne Abrahamowi, nie Bogu.

Poza tym wersety z Pisma Świetego można tłumaczyć na różne sposoby, tamten co podałam to taki dosłowny sens, ale można to jeszcze odnieść do Jezusa. (Izaak = Jezus, Izaak dzwiga drewno na ofiare, Jezus dzwiga drzewo Krzyża)

Pismo Święte to ogromne bogactwo treści i głębia.

Cytuj:

Dziękuje za odpowiedzi.
[/quote][/quote]

Znajomość dobra i zła nie jest grzechem. Grzechem było nieposłuszeństwo Bogu. Przez to nieposłuszeństwo, człowiek utracił niewinność i dziecięctwo Boże. Poznał dobro i zło ale przez to jego natura uległa "uszkodzeniu", jak w dziurawej foremce - każda figurka z tej foremki będzie już niepełna.

Człowiek nie dyktuje co jest dobre a co złe, bo nie ma takie wiedzy. Jeśli chodziło Ci o Mojżesza, to on otrzymał Dekalog od Boga :)

Tak więc ufam Bogu, ale też ufam tym ludziom, przez których Pan Bóg działał (w Piśmie Świętym)

N sty 04, 2015 11:30 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
O to się nie można pokusić. To przeczyłoby temu, że Bóg jest doskonały. To ludzka moralność ewoluuje i Bóg karzący za wszystko nie pasuje do naszych czasów i trzeba zmienić jego wizerunek...

Pisząc posta odnosiłem się do Boga biblijnego. Chyba zgodzisz się z tym, że, czytając Biblię trudno jest uwierzyć w to, że Jahwe jest doskonały? Podejrzewam, że właśnie z tego powodu pojawił się na forum wątek, w którym właśnie piszemy.

Cytuj:
Abraham w sytuacji, w której się znalazł, miał przekonać się, jak bardzo zaufał Bogu. (Bóg nie miał zamiaru zabijać syna Abrahama, ale oczekiwał zgody od niego we wszystkim) To doświadczenie było potrzebne Abrahamowi, nie Bogu.

Owszem, Bóg nie miał takiego zamiaru, ale Abraham o tym nie wiedział; do końca wierzył w to, że musi poświęcić swoje dziecko. Jakim trzeba być Bogiem, żeby tak postępować? Człowiek, który jest rodzicem nigdy nie postąpiłby w ten sposób w stosunku do któregokolwiek ze swoich dzieci.
A przecież wszyscy jesteśmy dziećmi bożymi.

Cytuj:

Podpowiem ci _as_; autorowi chodziło o sytuację, w której Bóg daje przykazania; na przykład: "nie zabijaj", by później je złamać np. Anioł śmierci wysłany przez Boga w celu ukarania faraona. Kolejny przykład to kradzież:

Cytuj:
Wyciągnę przeto rękę i uderzę Egipt różnymi cudami, jakich tam dokonam, a wypuści was. Sprawię też, że Egipcjanie okażą życzliwość ludowi temu, tak iż nie pójdziecie z niczym, gdy będziecie wychodzić. Każda bowiem kobieta pożyczy od swojej sąsiadki i od pani domu swego srebrnych i złotych naczyń oraz szat. Nałożycie to na synów i córki wasze i złupicie Egipcjan».

Myślę, że o to chodziło, choć nie jestem nieomylny.

N sty 04, 2015 12:45 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Zgodzisz się ze mną, że Stary Testament składa się z różnych stylów literackich?

Chodziło mi o liczne bezsensowne nakazy moralne. Jak dla mnie to mógłby być pisany nawet wierszem. Jest tego tak dużo, że wybrałem jeden chyba najbardziej kontrowersyjny:

"9 nie zgodzisz się z nim, ani go nie usłuchasz; także niech się nad nim nie ulituje twoje oko, nie żałuj go, ani go nie ukrywaj. 10 Ale zabij - jego zabijesz; twoja ręka będzie na nim pierwsza, by go uśmiercić, a potem ręka całego ludu. 11 I ukamienujesz go na śmierć za to, że pragnął cię odwieść od WIEKUISTEGO, twojego Boga, który cię wyprowadził z ziemi Micraim, z domu niewoli."

Księga Powtórzonego Prawa 13 (wers o traktowaniu kogoś kto Cię namawia do grzechu, pochodzi z V ksiągu Mojżeszowego, serio mam wierzyć, że jego słowa to wola Boga?)

Proszę jednak o nie tłumaczenie mi ukrytego sensu tego wersu. To tylko przykład jak mało wiarygodny jest w kwestiach moralnych Stary Testament.

Cytuj:
Nie rozumiem pytania za bardzo. Pytasz mnie czy bardziej Wierzę Bogu czy Mojżeszowi?

Dokładnie, chodzi czy wierzysz Duchowi Św. mieszkającemu w Tobie i podpowiadającego co się spodoba Panu, czy grzesznemu człowiekowi?

Co do moich intencji wytłumaczył już za mnie je użytkownik Osioł kopytny.

Cytuj:
Znajomość dobra i zła nie jest grzechem.

Jakby nie bawić się w słownictwo, jest to oznaka pychy i nieposłuszeństwa Bogu.

Cytuj:
Tak więc ufam Bogu, ale też ufam tym ludziom, przez których Pan Bóg działał (w Piśmie Świętym)

Żeby nie podawać już nowych cytatów to popatrz na ten powyższy co Ci dałem. Mojego zaufania to nie budzi i wręcz jestem przekonany, że dekalog (od tego samego gościa co zabił i napisał to) z wolą Boga ma mało wspólnego.

N sty 04, 2015 2:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):

cytat Rdz 22,10
Potem Abraham sięgnął ręką po nóż, aby zabić swego syna.
Ale wtedy Anioł Pański zawołał na niego z nieba i rzekł: ”Abrahamie,
Abrahamie!” A on rzekł: ”Oto jestem”.
[Anioł] powiedział mu: ”Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego!
Teraz poznałem, że boisz się Boga, bo nie odmówiłeś Mi nawet twego
jedynego syna”.
koniec cytatu.

Ty _as_ piszesz sobie tak jak Ci się wydaje,
bo w Księdze Rodzaju Pan Bóg powiedział inaczej dokładnie tak:

„Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego!
jedynego syna”
Pan Bóg tak właśnie powiedział, a nie tak jak Ty sobie wyobrażasz.

N sty 04, 2015 2:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Powrot napisał(a):
Proszę jednak o nie tłumaczenie mi ukrytego sensu tego wersu. To tylko przykład jak mało wiarygodny jest w kwestiach moralnych Stary Testament.

Rozumiem, że najważniejsze jest dla Ciebie to, co Ci się wydaje, O.K.

Cytuj:
Żeby nie podawać już nowych cytatów to popatrz na ten powyższy co Ci dałem. Mojego zaufania to nie budzi i wręcz jestem przekonany, że dekalog (od tego samego gościa co zabił i napisał to) z wolą Boga ma mało wspólnego.

Przeczytaj dokładnie. Dekalog nie jest od żadnego gościa tylko od Boga.

N sty 04, 2015 3:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hen napisał(a):
Ty _as_ piszesz sobie tak jak Ci się wydaje,
bo w Księdze Rodzaju Pan Bóg powiedział inaczej dokładnie tak:

„Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego!
jedynego syna”
Pan Bóg tak właśnie powiedział, a nie tak jak Ty sobie wyobrażasz.

Jest wiele takich fragmentów, które sugerowałyby, że Bóg czegoś nie wie. Ale przecież ma wszelka wiedzę, bo jest początkiem (Alfa i Omega).

Warto jest poznać też komentarze lub wstępy do ksiąg, żeby tak ślepo nie czytać Pisma Świętego.

N sty 04, 2015 3:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Osioł kopytny napisał(a):
Owszem, Bóg nie miał takiego zamiaru, ale Abraham o tym nie wiedział; do końca wierzył w to, że musi poświęcić swoje dziecko. Jakim trzeba być Bogiem, żeby tak postępować? Człowiek, który jest rodzicem nigdy nie postąpiłby w ten sposób w stosunku do któregokolwiek ze swoich dzieci.
A przecież wszyscy jesteśmy dziećmi bożymi.

Nie mnie oceniać Boga. Popatrz na życie każdego Bożego człowieka w Biblii. Noe - potop, Abraham - Izaak, Jakub - ucieczka przed zemstą brata, Józef - sprzedany przez swych braci, niezasłużone uwięzienie, Mojżesz - niewola egipska, Dawid - zazdrosny Saul, Hiob - utrata rodziny, dobytku, trąd; Jeremiasz - niewola bablilońska, Daniel - jaskinia lwów; mozna tak mnożyć w nieskończoność...

Ale czy Bóg faktycznie dopuszcza to wszystko, bo jest sadystycznym oprawcą swoich wyznawców?

Czy może zawsze kryje się za tymi wydarzeniami jakaś obietnica, która przewyższa te wcześneijsze udręki?

I czy te wydarzenia nie są też zapowiedzią czegoś większego?

Próbowałeś pod tym kątem to zbadac?

N sty 04, 2015 3:46 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona