Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 05, 2020 10:31 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 49  Następna strona
 Pytania do protestantów 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania do protestantów
rol23mak napisał(a):
Amandir napisał(a):
Mimo wszystko nie zmienia to faktu, że te "Kościoły lokalne" nie wierzą dokładnie tak samo, a Prawda mimo wszystko jest tylko jedna.

Prawda o Jezusie jest rzeczywiście jedna i wszystkie kościoły chrześcijańskie ją wyznają.
Niestety, nie.
W Liście do Hebrajczyków czytamy o zupełnie podstawowych prawdach:
"Dlatego, pominąwszy podstawowe nauki o Chrystusie, przenieśmy się do tego, co doskonałe, nie kładąc ponownie fundamentu, jaki stanowią: pokuta za uczynki martwe i [wyznanie] wiary w Boga, nauka o chrztach i nakładaniu rąk, o powstaniu z martwych i sądzie wiecznym."/Hbr 6,1-2/

• pokuta
  • treści wyznania wiary i jego roli
  • nauka o chrzcie, jego warunkach i ważności
  • znaczenie nakładania rąk i tego, co powoduje
  • o zmartwychwstaniu
  • o tym, na czym polega sąd wieczny
Wystarczy już na tym poziomie - prawd zupełnie podstawowych:- przejrzeć doktryny różnych odłamów protestanckich, by pozbyć się optymistycznego wrażenia o jedności nauczania

N sty 04, 2015 10:36 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Amandir napisał(a):
Aż nie dodałem pytania.

Po pierwsze, było to trochę wyjaśnienie do dyskusji o jedności.

Po drugie. Jak protestanci rozumieją jedność przy istnieniu wielu tysięcy denominacji różniących się doktrynalnie, skoro Prawda musi być tylko jedna?

Każda doktryna jest ludzką refleksją, ludzką prawdą, w ludzkich, historycznie uwarunkowanych słowach, usiłującą lepiej lub gorzej wyrazić spotkanie z Tym, który jest niewyrażalny, który jest jedynym Słowem niepodzielnej Trójcy i jedyną Prawdą. Nie chodzi o to by oddzielać czy odrywać wiarę od jest historycznego wyrazu, ale o to, że nie można ich ze sobą zamieniać czy mieszać. Chodzi o odróżnienie, a nie o oddzielenie. Wiara chrześcijańska, w sensie ścisłym, odnosi się nie tyle do mniejszego czy większego zespołu takich czy innych twierdzeń i sformułowań, do Boga, którego poznajemy w Chrystusie.
Tę jedyną Prawdę chrześcijanie widzą wiec nie tyle w takiej czy innej doktrynie, filozofii czy innym historycznym sposobie jej wyrażenia (choć te są nieuniknione, lecz nie pierwszoplanowe) lecz w Jezusie Chrystusie, w którym Bóg stał się człowiekiem i przez którego związał się z czlowiekiem; w Tym, który, ukrzyżowany i zmartwychwstały, wziął na siebie sad Boży i w ten sposób objawił miłość Boga do grzeszników; oraz w Tym, który przybywa jako Sędzia i Zbawiciel, ażeby prowadzić świat aż do samego końca. To właśnie poselstwo o Jezusie Chrystusie, zbawieniu świata, wypełnieniu obietnicy danej ludowi Starego Przymierza stanowi Ewangelię, której wspólne rozumienie, sprawia, ze możemy ogłosić i urzeczywistniać wspólnotę kościelną.

Fundamentem Kościoła jest jedynie Jezus Chrystus. To On gromadzi go i posyła, udzielając zbawienia przez zwiastowanie i sakramenty. Dlatego Reformacja uznawała zgodność w kwestii właściwego nauczania Ewangelii i należytego sprawowania sakramentów zarówno za konieczny jak i wystarczający warunek urzeczywistnienia prawdziwej jedności Kościoła.

Uznajemy więc, że jeden, prawdziwy Kościół Chrystusa istnieje wszędzie tam, gdzie zwiastowana jest Ewangelia i sprawowane zgodnie z ustanowieniem sakramenty. To są podstawowe widzialne znaki (znamiona) prawdziwego Kościoła. Z tego wynika, że pełnia prawdy jest nie w jednym, lecz w każdym Kościele poprzez wieki, tam gdzie zwiastuje się Ewangelię i udziela sakramentów zgodnie z ustanowieniem. Wierzymy, że żaden Kościół nie "posiada" Prawdy, nie jest jej właścicielem, ale każdy wezwany jest jej służyć, a znalazłszy nie ustawać w jej poszukiwaniu.

Przykładowo, - lex orandi lex credendi - w moim Kościele podczas obrzędu konwersji/konfirmacji prowadzący zwraca się do konfirmantów/tek m. in takimi słowami: "Dziś Kościół Chrystusa istnieje w wielu Kościołach. Po odpowiednim przygotowaniu i gruntownym namyśle postanowiliście żyć w Kościele ewangelicko-reformowanym".

N sty 04, 2015 10:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Zwróciłem uwagę na to, że Wujo wypowiedział bardzo stanowczy pogląd bez żadnego uzasadnienia.

Ależ wujo zwykle dość obszernie uzasadnia. To, że ja czy Ty, choć być może z różnych przyczyn, tego uzasadnienia nie przyjmujemy za swoje, nie oznacza, że go nie ma. Sposób, w jaki wujo uzasadnia swoje twierdzenia jest często daleki od mojego i obcy, ale zrozumiały w ramach jego sposobu myślenia, wiary i interpretacji chrześcijańskiego przekazu. Nie musi być w moim ani Twoim. Forum to służy - jak głosi regulamin - wymianie poglądów między katolikami, katolikami i chrześcijanami innych wyznań....... więc wujo wymienia swój pogląd i swoje uzasadnienia; a nie moje czy Twoje.

Cytuj:
Nie zrozumiałeś, zareagowałeś histerycznie odsądzając mnie od czci i wiary. Nie gniewam się, najlepszym się zdarza (a Tobie raczej rzadko).
Ale nie brnij już dalej.

Znów jedynie osobiste wycieczki jako odpowiedź :ziew:

N sty 04, 2015 11:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):
Zwróciłem uwagę na to, że Wujo wypowiedział bardzo stanowczy pogląd bez żadnego uzasadnienia.

Ależ wujo zwykle dość obszernie uzasadnia. To, że ja czy Ty, choć być może z różnych przyczyn, tego uzasadnienia nie przyjmujemy za swoje, nie oznacza, że go nie ma. Sposób, w jaki wujo uzasadnia swoje twierdzenia jest często daleki od mojego i obcy, ale zrozumiały w ramach jego sposobu myślenia, wiary i interpretacji chrześcijańskiego przekazu.
Sorry, ale tym razem nie uzasadnił w żaden sposón - i na to zwróciłem uwagę. Więc po co to całe gadanie?
Cytuj:
Cytuj:
Nie zrozumiałeś, zareagowałeś histerycznie odsądzając mnie od czci i wiary. Nie gniewam się, najlepszym się zdarza (a Tobie raczej rzadko).
Ale nie brnij już dalej.

Z mojej strony "personalne wycieczki"?
Czy to nie Ty pisałeś o tym że "kłamię" i "udaję idiotę"?

N sty 04, 2015 11:29 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):

Ależ wujo zwykle dość obszernie uzasadnia. To, że ja czy Ty, choć być może z różnych przyczyn, tego uzasadnienia nie przyjmujemy za swoje, nie oznacza, że go nie ma. Sposób, w jaki wujo uzasadnia swoje twierdzenia jest często daleki od mojego i obcy, ale zrozumiały w ramach jego sposobu myślenia, wiary i interpretacji chrześcijańskiego przekazu.
Sorry, ale tym razem nie uzasadnił w żaden sposón - i na to zwróciłem uwagę. Więc po co to całe gadanie?

No tak, pisał już 321653 razy. Także w tym wątku. Także w dyskusjach z Tobą. Musi pamiętać o Ctrl+V. Błąd.

Cytuj:
Cytuj:
Ale nie brnij już dalej.

Z mojej strony "personalne wycieczki"?
Czy to nie Ty pisałeś o tym że "kłamię" i "udaję idiotę"?[/quote]
Nie pisałem. odnosiłem się do wypowiedzi, którą przeczytałem - nie do Ciebie. Nie pisałem domysłów o Twoich motywach, nie snułem insynuacji o Twoich stanach emocjonalnych, nie poklepywałem paternalistycznie po plecach i nie grałem wujka dobra rada. Pisałem o wypowiedzi, z którą się nie zgadzam i uważałem za kłamstwo - napisałem co takiego jest kłamstwem i "udawaniem idioty", wyjaśniłeś, że chciałeś napisać co innego niż przeczytałem i ok, cofam się z tego. Nie odsadzałem Ciebie od niczego, lecz Twoją wypowiedź, tak jak była napisana i jak ją przeczytałem.

N sty 04, 2015 11:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
rol23mak napisał(a):
Amandir napisał(a):
Mimo wszystko nie zmienia to faktu, że te "Kościoły lokalne" nie wierzą dokładnie tak samo, a Prawda mimo wszystko jest tylko jedna.

Prawda o Jezusie jest rzeczywiście jedna i wszystkie kościoły chrześcijańskie ją wyznają.
Niestety, nie.
W Liście do Hebrajczyków czytamy o zupełnie podstawowych prawdach:
"Dlatego, pominąwszy podstawowe nauki o Chrystusie, przenieśmy się do tego, co doskonałe, nie kładąc ponownie fundamentu, jaki stanowią: pokuta za uczynki martwe i [wyznanie] wiary w Boga, nauka o chrztach i nakładaniu rąk, o powstaniu z martwych i sądzie wiecznym."/Hbr 6,1-2/

• pokuta
  • treści wyznania wiary i jego roli
  • nauka o chrzcie, jego warunkach i ważności
  • znaczenie nakładania rąk i tego, co powoduje
  • o zmartwychwstaniu
  • o tym, na czym polega sąd wieczny
Wystarczy już na tym poziomie - prawd zupełnie podstawowych:- przejrzeć doktryny różnych odłamów protestanckich, by pozbyć się optymistycznego wrażenia o jedności nauczania

Z tego wynika, ze to nie sa prawdy podstawowe tylko fundamenty. Wszystkie kościoły chrześcijańskie włącznie z katolickim grzeszą jednak rozbijając jedność i kłócąc się o te fundamenty. A zalecenie jest wyraźne, zostawcie te fundamenty: " nie kładąc ponownie fundamentu".

Pn sty 05, 2015 12:07 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Cytuj:

Nie pisałem.
No cóż, gentelmani nie dyskutują o faktach. Wygląda na to że jeden z nasz gentelmanem nie jest ;)
Cytuj:
odnosiłem się do wypowiedzi, którą przeczytałem - nie do Ciebie
W jaki sposób "wypowiedź" może "udawać idiotę"?
Kolejna ściema?
Cytuj:
wyjaśniłeś, że chciałeś napisać co innego niż przeczytałem i ok
Nie. Napisałem coś innego.
Cytuj:
cofam się z tego.
To jak się cofasz, to na tym pozostań - a nie bredź o "osobistych wycieczkach" względem Ciebie kiedy fałszywie (choćby i będąc w błędzie) oskarżasz innych o kłamstwo i wyzywasz od udających idiotów.

Pn sty 05, 2015 12:08 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
rol23mak napisał(a):
Z tego wynika, ze to nie sa prawdy podstawowe tylko fundamenty. Wszystkie kościoły chrześcijańskie włącznie z katolickim grzeszą jednak rozbijając jedność i kłócąc się o te fundamenty.
Nie. Jednośc nie polega na niewierności prawdzie i przystaniu na "inne nauki". Nie będę tu w tej chwili uzasadniał kto mówi prawdę a kto błądzi, ale jeśli od nauczania prawowiernego następuje odstępstwo, to w żadnym wypadku trwanie przy prawdzie nie jeste "grzechem".
Cytuj:
A zalecenie jest wyraźne, zostawcie te fundamenty: " nie kładąc ponownie fundamentu".
Chyba nie przeczytałeś tego fragmentu w kontekście ;)

Pn sty 05, 2015 12:11 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Cytuj:
Cytuj:

Nie pisałem.
No cóż, gentelmani nie dyskutują o faktach. Wygląda na to że jeden z nasz gentelmanem nie jest ;)
Cytuj:
odnosiłem się do wypowiedzi, którą przeczytałem - nie do Ciebie
W jaki sposób "wypowiedź" może "udawać idiotę"?
Kolejna ściema?
Cytuj:
wyjaśniłeś, że chciałeś napisać co innego niż przeczytałem i ok
Nie. Napisałem coś innego.
Cytuj:
cofam się z tego.
To jak się cofasz, to na tym pozostań - a nie bredź o "osobistych wycieczkach" względem Ciebie kiedy fałszywie (choćby i będąc w błędzie) oskarżasz innych o kłamstwo i wyzywasz od udających idiotów.

Widzę z tego, że zdaje się nie odróżniasz pisania o czyjejś wypowiedzi od pisania o kimś. Szkoda.
"To i to jest kłamstwem, a napisanie tego i tego udawaniem idioty wobec czytelnika dlatego że to i to" jest odniesieniem się do wypowiedzi, - słusznym czy nie, rozsądnym czy nie, o tym można dyskutować - ale nie jest odniesieniem się do osoby piszącej.
Nie napisałem "kłamiesz", "brniesz", "histerycznie odsądziłeś" itp - cały zespół emocjonalnie nacechowanych określeń skierowanych do mnie (nie do moich wypowiedzi, o tym ani słowa) + kilka dobrych osobistych porad. I nic na temat. To jest personalna wycieczka i nic więcej. Może jedynie zamienić się w pyskówkę: kto więcej zgrabniejszych epitetów o adwersarzu wymyśli.

Pn sty 05, 2015 12:46 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Fundamentem Kościoła jest jedynie Jezus Chrystus.

Na pewno? Bo w Biblii napisano, że fundamentem Kościoła są Apostołowie (por. Ef 2,19-22).

Cytuj:
To On gromadzi go i posyła, udzielając zbawienia przez zwiastowanie i sakramenty. Dlatego Reformacja uznawała zgodność w kwestii właściwego nauczania Ewangelii i należytego sprawowania sakramentów zarówno za konieczny jak i wystarczający warunek urzeczywistnienia prawdziwej jedności Kościoła.

Nie dziwne, że tak uznała, skoro nie spełniała innych warunków prawdziwej jedności:

Ef 4,4-6
4. Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani do jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie.
5. Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest.
6. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.

Zaś, jak wiemy, Reformacja stworzyła wiele odmian wiary chrześcijańskiej, bo co wyznanie protestanckie, to inaczej wierzy.

Pn sty 05, 2015 9:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
P524 napisał(a):

Na pewno? Bo w Biblii napisano, że fundamentem Kościoła są Apostołowie (por. Ef 2,19-22).

Na pewno Chrystus jest jedynym fundamentem Kościoła. I zaręczam, że w chrześcijańskiej interpretacji Biblii Apostołowie nie są dla Chrystusa żadną konkurencją. Możesz oczywiście teksty interpretować w jaki sposób chcesz, niczego nie narzucam, piszę jedynie o tym, jak mu wierzymy.

Cytuj:
To On gromadzi go i posyła, udzielając zbawienia przez zwiastowanie i sakramenty. Dlatego Reformacja uznawała zgodność w kwestii właściwego nauczania Ewangelii i należytego sprawowania sakramentów zarówno za konieczny jak i wystarczający warunek urzeczywistnienia prawdziwej jedności Kościoła.

Nie dziwne, że tak uznała, skoro nie spełniała innych warunków prawdziwej jedności:

Ef 4,4-6
4. Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani do jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie.
6. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.

Zaś, jak wiemy, Reformacja stworzyła wiele odmian wiary chrześcijańskiej, bo co wyznanie protestanckie, to inaczej wierzy.

To Twoja opinia, dzięki za wypowiedź.

Pn sty 05, 2015 11:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
P524 napisał(a):

Na pewno Chrystus jest jedynym fundamentem Kościoła.

Tak? To poproszę o fragment Pisma Świętego, w którym to zapisano.

Cytuj:
Cytuj:

Ef 4,4-6

To jest fakt, a nie opinia. Wystarczy porównać nauczanie np. luteran i kalwinistów. Możesz zamykać oczy na to, że co wyznanie protestanckie, to inna wiara i nauczanie, ale tego nie zmienisz.

Pn sty 05, 2015 11:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):

Chrystus jest kamieniem węgielnym.
"A więc nie jesteście już obcymi i prze­chodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga -zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus" (Ef2,19 -20).

Ja kładę na Syjonie kamień, kamień dobrany, węgielny, cenny, do fundamentów założony Kto wierzy nie potknie się (Iz28,16),

Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym
(Ps 118,22)
.

Pn sty 05, 2015 11:27 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):

Na pewno Chrystus jest jedynym fundamentem Kościoła.[/quote]
Tak? To poproszę o fragment Pisma Świętego, w którym to zapisano.[/quote]
Proś. Biblia jednak - w naszym przekonaniu - to nie koło fortuny z zestawem cytatów. Przynajmniej dla Kościoła, bo oczywiście możesz sobie robić z niej użytek jaki chcesz.
Wydaje mi się, że po prostu czym innym jest dla nas Biblia niż dla Twojej tradycji religijnej. Dla Reformacji w centrum wiary stoi Chrystus - On jest jedynym Słowem i Zbawicielem i wiara w Niego, która jest darem z łaski: Pismo zaś jest święte o tyle, że poprzez nie znajdujemy autorytatywne świadectwo o Chrystusie. W protetanckiej hermeneutyce całe Pismo: Zakon, Prorocy, Pisma i Apostołowie zwiastują Chrystusa, którego otrzymujemy w wierze i na tym polega znaczenie i jedyność Pisma. Jeżeli wyjdziesz poza kontekst wiary społeczności kościelnej, możesz sobie dowolnie żonglować cytatami. Pismo jest Pismem świętym w wierze Kościoła, a nie jako autarkiczny tekst. Jest Słowem a nie słowami. Tylko poprzez Pismo odnajdujemy wiarygodne świadectwo o Słowie (a nie zestaw słów na różne tematy): wówczas, kiedy Słowo, o którym świadczy Pismo jest zwiastowane, udzielane w Chrzcie i świętej Wieczerzy na odpuszczenie grzechów, aby mogło stać się treścią życia, odnawiać j i nieustannie przemieniać w rozważaniu, w doświadczaniu w cierpienia i radości, w nabożeństwie, w służbie na rzecz sprawiedliwości, w diakonii, modlitwie, lekturze itd.
Jeżeli pytasz jaka jest nasza wiara (a jest to dział "pytania do protestantów") to - szanując Twoje przekonania, wierzenia czy poglądy - napiszę Ci, że dla nas Apostołowie nie stoją w żadnej konkurencji do Chrystusa, niezależnie od tego czy znajdziesz sobie jakieś zdanie w Biblii, z którego możesz sobie wykoncypować dowolne rzeczy. Możesz sobie Biblie czytać jako świadectwo o wizytach UFO - możesz - ale nie jest to chrześcijański użytek z Pisma jaki uznajemy.

Cytuj:
Cytuj:

Ef 4,4-6

To jest fakt, a nie opinia. Wystarczy porównać nauczanie np. luteran i kalwinistów. Możesz zamykać oczy na to, że co wyznanie protestanckie, to inna wiara i nauczanie, ale tego nie zmienisz.[/quote]
To jest jakieś pytanie? Czegoś nie wiesz i chcesz się dowiedzieć? Szanuję Twoje opinie i Twoją wiarę, nawet jeśli jej treścią są poglądy na nasz temat. Natomiast nie bardzo widzę pytanie, na które mógłbym odpowiedzieć.

Pn sty 05, 2015 12:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Małgosia napisał(a):
P524 napisał(a):

Chrystus jest kamieniem węgielnym.
"zbudowani na fundamencie apostołów i proroków[/b], gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus" (Ef2,19 -20).
[i]

Apostołowie są takim samym fundamentem jak prorocy byli w ST. Chyba wszystkie kościoły chrześcijańskie to uznają, nikt nie kwestionuje roli apostołów.

Pn sty 05, 2015 12:35 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 49  Następna strona