Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lis 26, 2020 10:25 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 385 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Następna strona
 Kościół, a popęd seksualny 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Kościół, a popęd seksualny
Temat trudny i niewątpliwie budzący kontrowersje - poczynając od rewolucji seksualnej, koncepcji libido Freuda, czy koncepcji orgonu Wilhelma Reicha, aż po dziś dzień.

Jednak myśle, że pytania w kontekście tego zagadnienia pojawiają się zarówno w głowach wierzących, niewierzących, jak i tych wątpiących.

A zatem czy uważacie, że podejście Kościoła do seksu jest prawidłowe, czy też sprzeczne z naturalnymi potrzebami człowieka?
A może Kościół nie ujmuje ludzkiej seksualności w pełny sposób? Czy Kościół nakłada niepotrzebne kajdany na wiernych w kwesti wstrzemięźliwości seksualnej? Czy celibat to sztuczny i nie mający powodzenia proceder, który powoduje patologie? A może odpowiednia wstrzemieźliwość jest potrzebna, aby zbudować odpowiedzialny związek i szczęśliwą rodzine?

Zapraszam do dyskusji.

So sty 17, 2015 1:13 am
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół, a popęd seksualny
Moim zdaniem, trzeba słuchać sumienia. Bardziej wiarygodne źródło moralności od instytucji kultu religijnego. To by było na tyle, a jeżeli jesteś katolikiem i to za mało to...

To co ludzie w kościele kompletnie pomieszali, to miłość(dawanie, dzielenie się) z pożądaniem (samolubne zaspokojenie swoich potrzeb, instrumentalne podejście do seksu). Wylali dziecko z kąpielą. Różnica jest taka sama jak między zarabianiem pieniędzy by utrzymać siebie rodzinę oraz pomóc bliźnim, a chciwością czyli chęcią bycia lepszym od innych poprzez dobra materialne.

Jakakolwiek chęć budowania siebie, na bazie przemijalnych dóbr materialnych czy fizycznych jest iluzją. Kłamstwo jest przeciwieństwem prawdy, a... Prawda ma wyzwalać.

So sty 17, 2015 10:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Była taka anegdotka jak prostytutka przychodziła do psychologa i przez cały czas mówiła o Bogu. Do tego samego psychologa przychodził również ksiądz i jedyne o czym mówił to seks :wink:

Wyrzekając się pewnych zachowań na zawsze się z nimi wiążemy. Zamiast tego wystarczy zobaczyć je takimi jakie one są i zachować się adekwatnie. Do tego jednak potrzeba sporej świadomości, a tego nie da się nauczyć na lekcjach religii ani w szkółce niedzielnej.

So sty 17, 2015 1:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
KarzełReakcji napisał(a):
Czy Kościół nakłada niepotrzebne kajdany na wiernych w kwesti wstrzemięźliwości seksualnej? Czy celibat to sztuczny i nie mający powodzenia proceder, który powoduje patologie? A może odpowiednia wstrzemieźliwość jest potrzebna, aby zbudować odpowiedzialny związek i szczęśliwą rodzine?

Myślę, że Pan Bóg wie lepiej co jest dla nas lepsze i jasno to wyraził w Piśmie Świętym. A tam mamy wszystko czarno na białym. Współżycie tylko z jednym partnerem w życiu współmałżonkiem. Celibat tylko jak ktoś chce tak żyć i nie czuje nic do płci przeciwnej. Wszystko jest opisane w Biblii, warto tam zajrzeć.

So sty 17, 2015 2:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
rol23mak napisał(a):
Celibat tylko jak ktoś chce tak żyć i nie czuje nic do płci przeciwnej.

Zdefiniuj: "nic nie czuje do płci przeciwnej".

Cytuj:
Wszystko jest opisane w Biblii, warto tam zajrzeć.

Niestety, ale jednak nie wszystko jest opisane w Biblii.

So sty 17, 2015 3:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
rol23mak napisał(a):

Uważam, że najlepiej jest się nie żenić. 2 Ale ze względu na niebezpieczeństwo rozwiązłości seksualnej niech każdy mężczyzna ma żonę, a kobieta – męża. (Pierwszy List św. Pawła do Koryntian 7, 1)

Jeśli więc ktoś czuje, że powinien się ożenić z narzeczoną, bo nie jest w stanie opanować swoich pragnień, niech to zrobi. Małżeństwo nie jest grzechem. 37 Ale jeśli ktoś postanowi w sercu – bez przymusu, dobrowolnie i panując nad sobą – że chce pozostać wolnym, też dobrze zrobi. (Pierwszy List św. Pawła do Koryntian 7, 36)

Niestety, ale jednak nie wszystko jest opisane w Biblii.

Zgadza się, niektóre rzeczy były tak oczywiste, że nie ma o nich wzmianki w Biblii. Są też rzeczy nowe na temat których można coś wywnioskować na podstawie Biblii.

Ostatnio edytowano So sty 17, 2015 4:35 pm przez rol23mak, łącznie edytowano 1 raz

So sty 17, 2015 4:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
rol23mak napisał(a):
rol23mak napisał(a):

(...)

Nie prosiłem o fragmenty z Biblii, tylko o wyjaśnienie co rozumiesz pod pojęciem, które zacytowałem z Twojego posta.

So sty 17, 2015 4:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
rol23mak napisał(a):
"nic nie czuje do płci przeciwnej".

Nie prosiłem o fragmenty z Biblii, tylko o wyjaśnienie co rozumiesz pod pojęciem, które zacytowałem z Twojego posta.

Po co Ci moja interpretacja, skoro w Piśmie Świętym jest to jasno wyłożone:

Ale kto statecznie postanowił w sercu swem, potrzeby tego nie mając, lecz ma w mocy własną swoją wolę, i to usądził w sercu swem, aby zachował pannę swoję, dobrze czyni. (Pierwszy List św. Pawła do Koryntian 7,37)

So sty 17, 2015 4:43 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania. Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 6 Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie.
Diakonami tak samo winni być ludzie godni, w mowie nieobłudni, nie nadużywający wina, niechciwi brudnego zysku, [lecz] utrzymujący tajemnicę wiary w czystym sumieniu. I oni niech będą najpierw poddawani próbie, i dopiero wtedy niech spełniają posługę, jeśli są bez zarzutu. Kobiety również - czyste, nieskłonne do oczerniania, trzeźwe, wierne we wszystkim. Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami. Ci bowiem, skoro dobrze spełnili czynności diakońskie, zdobywają sobie zaszczytny stopień i ufną śmiałość w wierze, która jest w Chrystusie Jezusie.

1 list do Tymoteusza

Cytuj:

Nie ma czegoś takiego. Jeśli ktoś twierdzi, że nic nie czuje do płci przeciwnej, to albo sam siebie oszukuje, albo jest homoseksualistą.

So sty 17, 2015 4:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
rol23mak napisał(a):
rol23mak napisał(a):
"nic nie czuje do płci przeciwnej".

Po co Ci moja interpretacja,(...)

Bo pytam o Twoje poglądy.

Cytuj:
skoro w Piśmie Świętym jest to jasno wyłożone:

Ale kto statecznie postanowił w sercu swem, potrzeby tego nie mając, lecz ma w mocy własną swoją wolę, i to usądził w sercu swem, aby zachował pannę swoję, dobrze czyni. (Pierwszy List św. Pawła do Koryntian 7,37)

Wybacz, ale znowu wyrywasz fragment z kontekstu i tworzysz na jego podstawie dziwne teorie. Przecież te słowa w żaden sposób nie odnoszą się do odczuwania bądź nie odczuwania czegokolwiek do płci przeciwnej! Weź i wreszcie zacznij czytać tekst całościowo i ze zrozumieniem, a nie w poszukiwaniu potwierdzenia dla Twoich tez.

So sty 17, 2015 4:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Powrot napisał(a):
Moim zdaniem, trzeba słuchać sumienia. Bardziej wiarygodne źródło moralności od instytucji kultu religijnego. To by było na tyle, a jeżeli jesteś katolikiem i to za mało to...
Powiedz to ofiarom nazistów.

Powrot napisał(a):
To co ludzie w kościele kompletnie pomieszali, to miłość(dawanie, dzielenie się) z pożądaniem (samolubne zaspokojenie swoich potrzeb, instrumentalne podejście do seksu).
W Kościele?!!!
Akurat Ci, co odrzucili nauczanie Kościoła to pomieszali.

@Osioł kopytny który wstydzi się swojego wyznania
Podałeś cytat. Co według Ciebie mówi on na temat wątku?

So sty 17, 2015 4:51 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wybacz, ale znowu wyrywasz fragment z kontekstu i tworzysz na jego podstawie dziwne teorie. Przecież te słowa w żaden sposób nie odnoszą się do odczuwania bądź nie odczuwania czegokolwiek do płci przeciwnej! Weź i wreszcie zacznij czytać tekst całościowo i ze zrozumieniem, a nie w poszukiwaniu potwierdzenia dla Twoich tez.

Obawiam się, że to Ty patrzysz na Pismo Święte tak jak Ci pasuje. Na potwierdzenie moich słów:

Tym, którzy jeszcze nie zawarli małżeństwa, i tym, którzy owdowieli, radzę, aby pozostali w stanie wolnym, tak jak ja. 9 Jeśli jednak trudno im wytrzymać, niech wstąpią w związek małżeński. Lepiej jest tak postąpić, niż płonąć wskutek niezaspokojonych pragnień. (Pierwszy List św. Pawła do Koryntian 7,8)

Jasno z tego wynika, że jak ktoś nie ma pragnień względem kobiet, to może żyć sam. Nie mówię tu o dewiacjach seksualnych typu homoseksualizm, tylko o normalnym mężczyźnie.

Ostatnio edytowano So sty 17, 2015 4:57 pm przez rol23mak, łącznie edytowano 1 raz

So sty 17, 2015 4:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
rol23mak napisał(a):

Obawiam się, że to Ty patrzysz na Pismo Święte tak jak Ci pasuje. Na potwierdzenie moich słów:

Tym, którzy jeszcze nie zawarli małżeństwa, i tym, którzy owdowieli, radzę, aby pozostali w stanie wolnym, tak jak ja. 9 Jeśli jednak trudno im wytrzymać, niech wstąpią w związek małżeński. Lepiej jest tak postąpić, niż płonąć wskutek niezaspokojonych pragnień. (Pierwszy List św. Pawła do Koryntian 7,8)

Jasno z tego wynika, że jak ktoś nie ma pragnień względem kobiet, to może żyć sam.

Przykro mi, ale tu nic takiego nie ma. Już nie mówiąc o tym, że nadal nie napisałeś co rozumiesz pod pojęciem "nie ma pragnień względem kobiet".

So sty 17, 2015 4:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przykro mi, ale tu nic takiego nie ma. Już nie mówiąc o tym, że nadal nie napisałeś co rozumiesz pod pojęciem "nie ma pragnień względem kobiet".

Zaznaczyłem tekst wyżej na czerwono, żebyś nie przeoczył :)

So sty 17, 2015 4:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
rol23mak napisał(a):

Zaznaczyłem tekst wyżej na czerwono, żebyś nie przeoczył :)

Nie widzę związku. Swoimi słowami napisz.

So sty 17, 2015 5:02 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 385 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Następna strona