Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr paź 21, 2020 1:57 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 920 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 62  Następna strona
 Nie-dualizm- pytania 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Nie-dualizm- pytania
Advaita,

Cytuj:
W świecie duchowym to samo.

To zależy co rozumiesz przez "świat duchowy". Jeśli uznajesz monizm, czyli duchowość jako wytwór mózgu człowieka, to masz rację. Ja mówię o dualizmie. Człowiek wg. chrześcijan to ciało+dusza+duch a o jego losach po śmierci decyduje osobowy Bóg.
Cytuj:
Sama obserwacja- bez analizy i bez wyciągania wniosków. czyli bycie świadomym , patrzącym bez udziału umysłu. Tak jakbyś był tylko samą świadomością, albo samymi oczami.
Kojarzenie jednego z drugim daje temu spamowi zbyt duża wagę i go zasila.

Nie uważasz, że obserwacja bez wyciągania wniosków to tylko puste patrzenie?
Poza tym jak obserwować coś, czego nie jesteśmy świadomi? To chyba niemożliwe.

Cały czas mam wrażenie, że chodzi nam o to samo, tylko co innego rozumiemy przez analizę. Ja wszystko to, co następuje po obserwacji. Ty dogłębne drążenie tematu. Mam rację?

Śr sty 14, 2015 12:30 am
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Szary

Cytuj:
Teraz rozumiem...

Po prostu uważasz, że absolut cierpi na schizofrenię! Hmmm.....

Schizofrenia to tylko ludzki koncept. Ale masz rację, patrząc z perspektywy pojedynczego człowieka może się tak wydawać. Kwestia postrzegania.

Boro

Cytuj:

Cały czas mam wrażenie, że chodzi nam o to samo, tylko co innego rozumiemy przez analizę. Ja wszystko to, co następuje po obserwacji. Ty dogłębne drążenie tematu. Mam rację?

Myślę, że masz rację Boro. Advaita pewnie zaraz napisze, że nie masz, ale to wynika ze słabości środka komunikacji, jakim jest słowo pisane.
Nawet w rozmowie bezpośredniej ludzie często nie potrafią się porozumieć, a co dopiero na forum.

Śr sty 14, 2015 11:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

szary napisał(a):
Dokładnie TAK. W ten sposób wspólnie udowadniamy, ze nie jesteśmy ani Absolutem, ani wiecznie świadomym ekranem!

absolut i ekran to tylko wskazówki.. to kim jesteśmy jest poza wyobrażeniem i snem umysłu. tak więc- masz rację.

Cz sty 15, 2015 4:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Boro,

1) jak pisze świat duchowy to nie mam na myśli świata religijnych fantazji z rogatym i skrzydlatym na czele ;) chodzi o nasza wewnętrzna subiektywność- przestrzeń świadomości w której pojawiają się mniej lub bardziej subtelne formy.

każda ideologia- dualistyczna i niedualistyczna to wytwór naszego umysłu.
pozostaje więc wyruszyć poza te polaryzujące punkty, tak jest życie w swojej najczystszej postaci, nie wypaczone przez uwarunkowane wyobrażenia człowieka.

2) właśnie takie ma być patrzenie- puste ! w innym przypadku produkujesz tylko niepotrzebny spam i redukujesz widziane do martwych konceptów, Stajesz się wiec więźniem własnego umysłu .
W " pustym" , ale świadomym patrzeniu zawarta jest natomiast nasza niekonceptualna inteligencja i kreatywność.
i w praktycznym wymiarze życia wnioski będą się spontanicznie pojawiać w tej ciszy, ponieważ pozwoliłeś aby twoje pytania zaczęły " oddychać', nie zamuliłeś ich wewnętrznym kompulsywnym gadulstwem.

tymczasem w wymiarze psychologicznym - problemy " rozpuszcza się same z siebie- bo niczym innym nie były jak pewnymi cieniami, iluzjami, zabawkami rozbrykanego umysłu ..

obserwujesz tylko to czego jesteś świadomy ! przecież pisaliśmy o WIDOCZNYCH REAKCJACH mających swoje korzenie w nieświadomości i o tym, ze wówczas nieuświadomione szybko wyjdzie na powierzchnie , skoro tylko " odkurzysz" pierwsza warstwę mentalnej hipnozy.

mnie chodzi o jakąkolwiek analizę.. czyli werbalizacja tego co widzisz- ona odżywia tylko wewnętrznego pasożyta i pamiętaj, ze mam na myśli tylko psychologiczna analizę !! a nie to , czy np. wystarczy Ci pieniędzy do końca miesiąca :)

Cz sty 15, 2015 5:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Boro napisał(a):
Advaita,

Cytuj:
W świecie duchowym to samo.

To zależy co rozumiesz przez "świat duchowy". Jeśli uznajesz monizm, czyli duchowość jako wytwór mózgu człowieka, to masz rację. Ja mówię o dualizmie. Człowiek wg. chrześcijan to ciało+dusza+duch a o jego losach po śmierci decyduje osobowy Bóg.
Cytuj:
Sama obserwacja- bez analizy i bez wyciągania wniosków. czyli bycie świadomym , patrzącym bez udziału umysłu. Tak jakbyś był tylko samą świadomością, albo samymi oczami.
Kojarzenie jednego z drugim daje temu spamowi zbyt duża wagę i go zasila.

Jesteś zielonoświątkowcem? :?

Pn lut 16, 2015 6:40 pm
Gaduła
Gaduła

Moim zdaniem niedualizm głosi zasadę tożsamości twierdzenia i zaprzeczenia dających w rezultacie prawdę która nie jest ani negacją ani afirmacją. To jest istota tej koncepcji.

N mar 01, 2015 12:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

przepraszam napisał(a):
Moim zdaniem niedualizm głosi zasadę tożsamości twierdzenia i zaprzeczenia dających w rezultacie prawdę która nie jest ani negacją ani afirmacją. To jest istota tej koncepcji.

Czyli dialektyka.

Wt mar 03, 2015 10:13 pm
Gaduła
Gaduła

Miriam2 napisał(a):
Czyli dialektyka.

Coś podobnego ale nie całkiem. Wierzą że u podłoża bytu nie ma dualizmu czyli zasada wyłączonego środka nie działa. Tzn nie uznają prawa logicznego (A v~A) TAKvNIE uważają że to dualizm. Próbują stworzyć logikę na negacjach np: za prawdę uważają (A^~A) (TAK^NIE) oraz różne tego typu kombinacje rezultat ma być zawsze zerem. Taka logika na zerach zamiast na jedynkach, coś alternatywnego do klasycznej logiki, przeciwlogika.

Śr mar 04, 2015 11:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

przepraszam napisał(a):
Miriam2 napisał(a):
Czyli dialektyka.

Coś podobnego ale nie całkiem. Wierzą że u podłoża bytu nie ma dualizmu czyli zasada wyłączonego środka nie działa. Tzn nie uznają prawa logicznego (A v~A) TAKvNIE uważają że to dualizm. Próbują stworzyć logikę na negacjach np: za prawdę uważają (A^~A) (TAK^NIE) oraz różne tego typu kombinacje rezultat ma być zawsze zerem. Taka logika na zerach zamiast na jedynkach, coś alternatywnego do klasycznej logiki, przeciwlogika.

W historii filozofii były już takie pomysły.

Pt mar 06, 2015 4:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Ciekawa dyskusja:

https://www.youtube.com/watch?v=pxHF2d25iZw

N mar 08, 2015 8:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
przepraszam napisał(a):
Hmmm... czy w takim razie jałowość nie jest głównym atrybutem tej koncepcji?

Icek i Mosze toczyli spór, którego nie mogli rozwiązać, trafili więc przed oblicze Rabina.
Icek: Rabbi Mosze codziennie przegania swoje stado owiec przez moje pole, niszcząc mi plony tak dalej być nie może
Rabin: Masz rację
Mosze: Ale Rabbi przez to pole prowadzi jedyna droga do wodopoju, a bez wody moje stado wymrze więc muszę je prowadzić tą drogą
Sprzątaczka, przypadkowy świadek rozmowy: ale Rabbi obaj nie mogą mieć racji
Rabin: masz rację :D

N mar 08, 2015 5:47 pm
Gaduła
Gaduła

szary napisał(a):
Hmmm... czy w takim razie jałowość nie jest głównym atrybutem tej koncepcji?

Icek i Mosze toczyli spór, którego nie mogli rozwiązać, trafili więc przed oblicze Rabina.
Icek: Rabbi Mosze codziennie przegania swoje stado owiec przez moje pole, niszcząc mi plony tak dalej być nie może
Mosze: Ale Rabbi przez to pole prowadzi jedyna droga do wodopoju, a bez wody moje stado wymrze więc muszę je prowadzić tą drogą
Sprzątaczka, przypadkowy świadek rozmowy: ale Rabbi obaj nie mogą mieć racji
Rabin: masz rację :D

Kiedy rozważamy sprawy ostateczne pojawia się paradoksalność . To jedna z takich prób. Mistrzowie zen podobnie to ujmowali. Mechanika kwantowa też roi się od takich nielogiczności. Wprawdzie została oparta o pewien aparat matematyczny ale jest on nieintuicyjny.

Pn mar 09, 2015 1:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Cytuj:
Kiedy rozważamy sprawy ostateczne pojawia się paradoksalność
Czy ja wiem? Myślę, że na paradoksy napotykamy się (często albo bardzo często) w pierwszym rzędzie w "codziennym życiu".

Kilka przykładów: nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło; wyjątek potwierdzający regułę; żeby zdobyć pracę potrzebne jest doświadczenie a doświadczenie praca; wiem że nic nie wiem; ogrom poznania nie do poznania; nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu; albo rybki albo akwarium; to czego szukasz znajdziesz w ostatnim miejscu do którego zajrzysz; prawda leży pośrodku...

Pn mar 09, 2015 2:23 am
Gaduła
Gaduła

szary napisał(a):
Czy ja wiem? Myślę, że na paradoksy napotykamy się (często albo bardzo często) w pierwszym rzędzie w "codziennym życiu".

Kilka przykładów: nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło; wyjątek potwierdzający regułę; żeby zdobyć pracę potrzebne jest doświadczenie a doświadczenie praca; wiem że nic nie wiem; ogrom poznania nie do poznania; nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu; albo rybki albo akwarium; to czego szukasz znajdziesz w ostatnim miejscu do którego zajrzysz; prawda leży pośrodku...

Czyli można powiedzieć że rzeczywistość jest paradoksalna, więc nie wszystko jest takie logiczne i poukładane.

Pn mar 09, 2015 2:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

No ale co z tego wynika? Że jest nie-dualna? A może dwoista ale nie przeciwstawna? A pewnie to, że jest słabo poznana :)

Pn mar 09, 2015 2:42 am
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 920 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 62  Następna strona