Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lis 24, 2020 3:31 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Aż 36% Polaków nadal wierzy w katolicką naukę... 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Aż 36% Polaków nadal wierzy w katolicką naukę...
...o życiu po śmierci! (całość tematu się nie zmieściła w tytule :()

Tematu nie umieszczam w aktualnościach, bo to żadna nowość. Tylko badanie jest świeże:

http://www.cbos.pl/PL/publikacje/news/2 ... letter.php

Zgodnie z tym co podaje CBOS ponad 1/3 Polaków nadal przyjmuje katolicką naukę o zaświatach. Według mnie to wspaniały wynik KK, chociaż nie spodziewałbym się jego utrzymania w przyszłości.

Dalej można zwrócić uwagę, że drugą co do częstości postawą jest optymistyczne "wierzę, ale nie wiem w co", a trzecią najczęstszą postawą to "nie ma nic".

Tak, ludzi faktycznie wierzących w Niebo, Piekło i Czyścieć jest ledwo dwa razy więcej w naszym kraju niż ludzi którzy nie wierzą w jakąkolwiek formę życia po śmierci! Materializm zatem byłby trzecią grupą "wyznaniową" w kraju!

Ostatnią rzeczą którą warto zauwazyć jest aż 4% Polaków którzy wierzą w "wesoły katolicyzm" w którym każdemu należy się zbawienie jak psu buda. Jeśli zaliczyć ich w poczet katolików to wyszłoby, że co dziesiąty katolik nie wierzy w możliwość potępienia... czyli również nie wierzy w sens pokuty, spowiedzi itp.

Ostatnio edytowano Pn mar 16, 2015 8:18 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

błąd ortograficzny

Pn mar 16, 2015 11:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Re: Aż 36% polaków nadal wierzy w katolicką naukę...
A co jeśli taki kierunek wiary, przynosi teraz już owoce, w postaci motywacji, do dbania o wszystko co ważne, na przyszłość.
Czyli mnóstwo ludzi budzi się do aktywności, by czynić na rzecz przyszłości, nawet jeśli nie widzą w tym swojej potrzeby.
Ale jeśli czynią, to znaczy że mają wolne rezerwy sił.
A dzięki takiemu abstrakcyjnemu argumentowi, motywują się i powstaje więcej dobra, które często, jest ratunkiem już teraz dla innych w potrzebie.
Czy tak bardzo by byli ludzie przekonani, do ubezpieczania siebie na przyszłość, jeśli by nie tego typu edukacja Kościoła?
To tylko nieliczne, z całej gamy argumentów, twórczego kierunku wiary w Boga.
Spowodowanego tym, że ludzka słabość, ma wyraz hamowania się w działaniach i wykorzystywaniu swoich możliwości, spowodowanej brakiem wizualizacji owoców tych działań.
Nie wykluczone że obecna technika wizualizacji, wyprze wiarę w Boga, w motywującym kierunku, do wzmożonych działań ludzkich.
Lecz kto to wie jak będzie dalej.

Pn mar 16, 2015 12:07 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

witoldm -- uczciwie powiem, że nie zrozumiałem nic z Twojego posta. Żadna ironia czy złośliwość -- po prostu nie załapałem do czego się odnosisz.

O jakim kierunku wiary piszesz?

Z czego wynika wniosek o "budzeniu się do aktywności" i o jaką katywność Ci chodzi?

O jakiej edukacji mówisz kiedy piszesz o "tego typu edukacji". Chodzi o edukację o życiu po śmierci?

Pn mar 16, 2015 12:14 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Czytałam te badania. Mamy też badania, że 70% Polaków to funkcjonalni analfabeci. Nie czytają prostych tekstów ze zrozumieniem. Na tym analfabetyzmie bazują media.
Chyba to koniec, bo podałeś coś o czym dawno, dawno temu pisałam. Mówił o tym w telewizji prof. o. A. Posacki. Papież Benedykt XVI dodał też, że współczesny człowiek wybiera religię supermarketową. Powoli zapomina o tym, że ma rozum. Na obrazach się tego nie nauczy.
Do tego Polak to chyba piszemy wielką literą?

Policzono też, że do utraty wiary trzeba trzech pokoleń. Mamy już całe społeczności wysoce zlaicyzowane. religijność supermarketowa to prosta droga w tym kierunku.
Jedyne pocieszenie jest takie, że ci, którzy pozostaną, będą wierzyć dojrzale i będą obdarowani silnymi charyzmatami ewangelicznymi. Rzeka wróci do swego koryta jak się okaże, że relatywizm w sferze moralności prowadzi do zagubienia człowieka. To naczynia połączone- odbierzesz człowiekowi punkt oparcia w stałych wartościach, otworzysz wrota, by zniszczył siebie.

Nienawiścią, którą promieniujesz nic zbudować dobrego się nie da. Możesz tylko dalej niszczyć, niszcząc jednocześnie siebie. Tak to działa w stosunku do jednostek i całych społeczeństw.

Pn mar 16, 2015 12:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

merss napisał(a):
Do tego Polak to chyba piszemy wielką literą?

Się czepiasz -- Polak w tekście pada trzy razy, raz napisałem małą. Możesz poprawić, jeśli tak bardzo razi.

merss napisał(a):
Mamy też badania, że 70% Polaków to funkcjonalni analfabeci.

A jak się to ma do tego badania? Czy ludzie nie wierzacy w postulaty KK o zaświatach to właśnie funkcjonalni analfabeci? Skąd masz tą liczbę?

merss napisał(a):
Papież Benedykt XVI dodał też, że współczesny człowiek wybiera religię supermarketową.

Rozumiem jak to ma się do tych 4% wierzących że wszysyc dostaną zbawienie. Ale jaki powód ma te pozostałe 60% aby nie wietrzyć w Niebo? Supermarket? Czy może po prostu nie wierzą w katolicką naukę i tyle.

merss napisał(a):
Powoli zapomina o tym, że ma rozum.

To chyba dobrze. Zacytuję z innego wątku:

Cytuj:
Pan M. Gajda, na sesji przyjaciół Miłości Miłosiernej, w 2013 r., w Warszawie powiedział, że najlepsze co możemy zrobić ze swoją inteligencją, to ją odrzucić.

Tak, wiem, że rozum i inteligencja to nie to samo, ale ciężko akurat wyzbyć się jednego nie tracąc tego drugiego.

Pn mar 16, 2015 12:34 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Nie przypisuj mi cytatów, które nie są moim autorstwem. Inteligencja nie ma nic wspólnego z rozumem, jest jego częścią (różni filozofowie do tego podchodzą). Inteligencję możesz wykorzystać przeciw sobie, bo usprawiedliwisz największą obrzydliwość.

Ja nie wiem jakie są plany zbawienia w stosunku do Polaków. Nie mam żadnych danych, by móc wyciagać wnioski z badań ankietowych na Boże myślenie. To tylko u ateistów. :)
Wierzący na sprawy zbawienia patrzy tak jak nie potrafi ateista. Snuj więc swe bajeczki...mają usprawiedliwić Ciebie.
Ja nie widzę powodów dla których nie miałbyś być zbawiony, przypisuję bowiem człowiekowi wolność i rozum, on dzialać powinien pernamentunie, więc może zmienić optykę postrzegania sensu życia.

Pn mar 16, 2015 12:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

merss napisał(a):
Nie przypisuj mi cytatów, które nie są moim autorstwem.

Nie przypisuję, przecież w tym co napisałem jest wyraźnie zaznaczone "Pan M. Gajda". To chyba widać, że nie cytuję Twoich słów.

merss napisał(a):
Inteligencja nie ma nic wspólnego z rozumem, jest jego częścią (różni filozofowie do tego podchodzą).

Ehhh... "koło nie ma nic wspólnego z rowerem, jest jego częścią". I tak samo jak ciężko o rower bez kół, tak samo ciężko o rozum bez inteligencji.

merss napisał(a):
Inteligencję możesz wykorzystać przeciw sobie, bo usprawiedliwisz największą obrzydliwość.

Jestem tego w pełni świadom. Tak samo przeciw sobie możesz wykorzystać własną rękę, ale to nie powód aby ją sobie odcinać.

merss napisał(a):
Ja nie wiem jakie są plany zbawienia w stosunku do Polaków.

OK, rozumiem, że cały czas się zajmujesz tymi 4% "wesołych katolików". To fajnie, ciekawy temat. Ale aby wyjaśnić postępowanie 4% nie trzeba wytaczać twierdzeń o tym, że 70% Polaków to funkcjonalni analfabeci. Twierdzenie zresztą o którego podstawę ponownie chciałbym zapytać.

merss napisał(a):
Wierzący na sprawy zbawienia patrzy tak jak nie potrafi ateista. Snuj więc swe bajeczki...mają usprawiedliwić Ciebie.

No pewnie -- na przykład może w nie wierzyć. Ale o jakich bajeczkach znowu piszesz? Badanie CBOSu to bajeczka? I co ja mam znowu usprawiedliwiać?

merss napisał(a):
Ja nie widzę powodów dla których nie miałbyś być zbawiony

To wspaniale. Twoja opinia o moim zbawieniu jest dla mnie niezmiernie ważna.

Pn mar 16, 2015 1:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

merss napisał(a):
Policzono też, że do utraty wiary trzeba trzech pokoleń. Mamy już całe społeczności wysoce zlaicyzowane. religijność supermarketowa to prosta droga w tym kierunku.
Jedyne pocieszenie jest takie, że ci, którzy pozostaną, będą wierzyć dojrzale i będą obdarowani silnymi charyzmatami ewangelicznymi. Rzeka wróci do swego koryta jak się okaże, że relatywizm w sferze moralności prowadzi do zagubienia człowieka. To naczynia połączone- odbierzesz człowiekowi punkt oparcia w stałych wartościach, otworzysz wrota, by zniszczył siebie.

Nienawiścią, którą promieniujesz nic zbudować dobrego się nie da. Możesz tylko dalej niszczyć, niszcząc jednocześnie siebie. Tak to działa w stosunku do jednostek i całych społeczeństw.

O -- nie zauważyłem tego dopisku.

Hmm...

Policzono. Kto? I co dokładnie. Bo jest oczywiste, że wiarę utracić i/lub odzyskać można wielokrotnie w trakcie własnego życia. Zgaduję, że mówiszo utracie wiary przez całe społeczeństwa? Ale wbrew temu co KK udaje Polskie społeczeństwo nigdy nie było w pełni katolickie.

Piszesz, że religijność supermarketowa to droga do laicyzmu. Może i tak. Ale jak ja widzę sprawę to cichym sojusznikiem takowej są od dawna księża. W końcu Kościół woli też nie naciskać na wiernych w wielu sprwach... np. lepiej walczyć z aborcją bo ma to jakieś poparcie społeczne niż z antykoncepcją, bo tą Polacy w przytłaczającej większości popierają.

Więc... albo cicha zgoda na supermarket, albo nie będzie katolików w tym kraju.

Ja osobiście wolałbym to co tutaj głosisz -- Kościół składający się głównie z ludzi wierzących dojrzale i z akceptacją pełni nauczania. Oczywiście wtedy będzie was z 10%.

Co do nienawiści i niszczenia -- jesteś zapewne ekspertką w temacie, więc pozostawiam bez komentarza.

Pn mar 16, 2015 3:08 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

pies napisał(a):
I tak samo jak ciężko o rower bez kół, tak samo ciężko o rozum bez inteligencji.

Niezupełnie. Można przyjąć za św. Augustynem, że mamy rozum niższy (ratio), który skierowany jest na rzeczy cielesne i który tworzy naukę. Mamy też (intelectus) wyższy mający za swój przedmiot rzeczy wieczne, umożliwiający właściwe rozumienie, czyli poznanie prawdy.

Na każdym kroku powtarzasz, że źródłem poznania prawdy jest nauka (w domyśle nauki przyrodnicze). Czyż nie oznacza to, że nie masz zielonego pojęcia o niej, bo nie korzystasz z rozumu wyższego?
I próbujesz mi wmówić, na zasadzie, tego, który nie wie, że to ja się mylę?

Kolejne stulecia i kolejne redukcje rozumu- T.Hobbes, J.Locke. T.Hobbes zerwał z tradycją ujmowania natury człowieka jako rozumnej i uznał, że to namiętności konstytuują człowieka. Sam rozum sprowadził wyłącznie do ratio, ani nie ustanawia norm, ani nie daje wiedzy o całości bytu, a jedynie przeprowadza kalulacje co do tego, które namiętności i potrzeby opłaca się zrealizować, a z których warto zrezygnować. J.Locke napisał już nie o rozumie, lecz o rozsądku, którego funkcja ogranicza się do dokonywania refleksji nad ideami pochodzącymi z doznań zmysłowych.

Próbujesz zredukować człowieka do natury i wykorzystać zmysły do poznania Boga? Bądź konsekwentny chociaż- zwierzę nie ma takich uzdolnień. Tyle, że pisz wówczas otwarcie, że to Ty nie potrafisz a nie projektuj redukcjonizmu na ludzi, którzy przyjmują, że człowiek wymyka się poznaniu i ma rozum oraz uzdolnienia poznania prawdy i fałszu.
Cytuj:
Twierdzenie zresztą o którego podstawę ponownie chciałbym zapytać.

Nie masz aparatu odbiorczego. Uprzedzam, że to jałowe, nic nie zrozumiesz.
Cytuj:
Badanie CBOSu to bajeczka? I co ja mam znowu usprawiedliwiać?

Badania te nie mają zdanego przełożenia na sprawę zbawienia ludzi. Twoje wnioski są bezsensowne, bo nie łączysz stanu rzeczy, nie ma w nich porządku. Zbawia Bóg a decyzję podejmuje człowiek, w momencie przejścia. Do tych informacji nie masz dojścia a uzurpujesz sobie to prawo. Wyciągasz wnioski bezrozumne i nielogiczne. Wchodzisz nieuprawniony na Boży Tron szczekając przy tym tak, że uszy puchną. Ja wiem, że szczekać musisz, tyle, że obszczekujesz zastępczo kogoś innego. I przypisujesz innym to, że szczekają.
Musisz szczekać? To se szczekaj, może Ci trochę ulży. Tylko regulaminowo, bo Ci agonię Jockey wspaniałomyślnie przedłużył. Ja dałabym bez wahania to co wychodziło.
merss napisał(a):
To wspaniale. Twoja opinia o moim zbawieniu jest dla mnie niezmiernie ważna.

Pomyśl o tym w chwili śmierci, teraz tylko zapamiętaj. W chwili śmierci możesz być wprowadzony w stan rozpaczy, więc uchwyć się tych słów jak tonący krzaka. Nie zaszkodzi. Skalkuluj, jak Ci odebrano rozum dający poznanie prawdy i fałszu a Ty uwierzyłeś, żeś tylko zwierzę. To Twoja wiara, nie moja, więc mi nie odrzucaj mechanizmami obronnymi.

Pn mar 16, 2015 4:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dużo piszesz i tylko wnioskowanie masz dalej w złą stronę.

merss napisał(a):
Można przyjąć za św. Augustynem, że mamy rozum niższy (ratio), który skierowany jest na rzeczy cielesne i który tworzy naukę. Mamy też (intelectus) wyższy mający za swój przedmiot rzeczy wieczne, umożliwiający właściwe rozumienie, czyli poznanie prawdy.

Nawet jeśli uznać to rozgraniczenie, to pytanie dlaczego uważasz, że intelectus jest w stanie funkcjonować bez inteligencji.

merss napisał(a):
Na każdym kroku powtarzasz, że źródłem poznania prawdy jest nauka (w domyśle nauki przyrodnicze). Czyż nie oznacza to, że nie masz zielonego pojęcia o niej, bo nie korzystasz z rozumu wyższego?

To "niej" odnosi się do prawdy? Że nie mam o prawdzie zielonego pojęcia bo odrzucam intelectus?

merss napisał(a):
Próbujesz zredukować człowieka do natury i wykorzystać zmysły do poznania Boga?

Emm... nie próbuję poznać Boga bo on nie istnieje.

merss napisał(a):
Nie masz aparatu odbiorczego. Uprzedzam, że to jałowe, nic nie zrozumiesz.

Czekaj -- to Ty twierdzisz, że 70% Polaków to funkcjonalni analfabeci i potem jeszcze mówisz, że wiedza ta pochodzi od jakiegoś specyficznego "aparatu odbiorczego".

Tłumacząc na ludzkie: wyciągnęłaś sobie "fakt" z kapelusza i tyle? Dobrze zrozumiałem?

merss napisał(a):
Badania te nie mają zdanego przełożenia na sprawę zbawienia ludzi. Twoje wnioski są bezsensowne, bo nie łączysz stanu rzeczy, nie ma w nich porządku.

A gdzie ja się odnoszę do tego czy ktoś faktycznie zostanie zbawiony? Post jest o tym, że prawie 2/3 Polaków odrzuca naukę KK o życiu po śmierci a nie, że 2/3 nie zostanie zbawione.

merss napisał(a):
Wyciągasz wnioski bezrozumne i nielogiczne.

Wyobraźnię masz wybujałą -- nie wyciągam tutaj żadnych wniosków o zbawieniu.

merss napisał(a):
Tylko regulaminowo, bo Ci agonię Jockey wspaniałomyślnie przedłużył. Ja dałabym bez wahania to co wychodziło.

Brak siły argumentu zastepujemy argumentem siły.

merss napisał(a):
Pomyśl o tym w chwili śmierci, teraz tylko zapamiętaj. W chwili śmierci możesz być wprowadzony w stan rozpaczy, więc uchwyć się tych słów jak tonący krzaka.

Nie to żeby to było w temacie... ale skąd w ogóle przekonanie, że chciałbym być zbawiony?

Pn mar 16, 2015 4:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Pies
Cytuj:
ale skąd w ogóle przekonanie, że chciałbym być zbawiony?

To pytanie jest tak logiczne jak pytanie ................a skad wiesz czy nie chcialbym byc obdzierany ze skory ?"

Pn mar 16, 2015 4:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Mając do wyboru bycie obdartym ze skóry lub zbawienie to zdecydowanie wybrałbym zbawienie. Ale szczęśliwie nie mam aż tak ciężkiej sytuacji i mogę zrezygnować z jednego i drugiego.

Pn mar 16, 2015 5:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

pies napisał(a):
Mając do wyboru bycie obdartym ze skóry lub zbawienie to zdecydowanie wybrałbym zbawienie. Ale szczęśliwie nie mam aż tak ciężkiej sytuacji i mogę zrezygnować z jednego i drugiego.

Nie mozesz zrezygnowac i z jednego i z drugiego ,mozesz tylko udawac ze takiego wyboru nie masz ,tak jak np ja moge udawac ze nie istnieje grawitacja z wszytkimi tego konsekwencjami

Pn mar 16, 2015 5:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

gabriel -- te Twoje wymysły i fantazje ani nie są zajmujące, ani nic nie wnoszą.

Pn mar 16, 2015 5:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

pies napisał(a):
gabriel -- te Twoje wymysły i fantazje ani nie są zajmujące, ani nic nie wnoszą.

Ja nie twierdze ze zmienie rzeczywistosc , to Ty tak twierdzisz piszac ze Ciebie nie obowiazuje ani jedno ani drugie

Pn mar 16, 2015 5:53 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona