Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So gru 05, 2020 4:08 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Nie ma godności bez wolności 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie ma godności bez wolności
Szary

Cytuj:
Czy udało się jakiejś religii lub konkretnie religii chrześcijańskiej poprzez samo oddziaływanie od zewnątrz, "wymusić" na swoich wyznawcach dobro i prawdę?

"Dobrego karczma nie zepsuje, złego i Kościół nie naprawi".

Idea może być piękna, lecz zawsze znajdą się ludzie, którzy będą wykorzystywać innych i czynić zło - niezależnie od wyznawanej religii. Znajdą się też i tacy, którzy w imię wiary będą robić coś niewłaściwego. Widać wyraźnie, że postrzeganie Boga zależy od tego co człowiek już ma w swoim sercu. Jeden będzie widział Boga miłosiernego; drugi będzie się bardziej skupiał na obrazach piekła i apokaliptycznych wizjach nawołując do nawrócenia. Która metoda jest bardziej skuteczna, kiedy chodzi o pozyskiwanie nowych wyznawców? Myślę, że ta pierwsza.

Strach przed wieczną karą kontra nieskończone miłosierdzie Boga. Jaki jest tak naprawdę Bóg? Im bardziej sami potępiamy, tym bardziej karzący. Im bardziej sami wybaczamy, tym bardziej wybaczający. Twój Bóg jest odbiciem Ciebie.

Cytuj:
Czy powszechnym wyobrażeniem jest obraz Boga "pożądającego" ludzi - niewolników?

Dobry ojciec przede wszystkim chce, żeby jego dzieci były szczęśliwe. Dlatego stara się ze wszystkich sił chronić je przed złem, jakie może je spotkać. Jednak, gdy ojciec jest nadopiekuńczy i narzuca dziecku swoją wolę często ma to odwrotny skutek do zamierzonego. Dziecko może popełniać błędy - małe lub wielkie, lecz rodzice zawsze będą je kochać.

Myślę, że podobnie jest z Bogiem, który pozwala nam samodzielnie dokonywać wyborów. Owoce tych wyborów zbieramy później sami. Uczymy się na błędach, bo najlepszym nauczycielem jest własne doświadczenie.

Cytuj:
*No dobra. Z pewnej perspektywy, przepełnienie serca nienawiścią, może być skutkiem braku możliwości, lub rezygnacją, lub niechęcią korzystania z wolnej woli

Dobrym pytaniem do osoby, której serce jest przepełnione nienawiścią byłoby: dlaczego Twoje serce jest przepełnione nienawiścią? Jeśli taka osoba nie jest z natury zła, to znajdzie odpowiedź. Wydaje mi się, że zwykle bierze się to z braku akceptacji naszego życia takim, jakim ono jest. Dotyczy to jakichś najczęściej jakichś sytuacji, osób, siebie, swoich emocji, świata itp.

Pn lut 09, 2015 1:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Dobry ojciec przede wszystkim chce, żeby jego dzieci były szczęśliwe. Dlatego stara się ze wszystkich sił chronić je przed złem, jakie może je spotkać. Jednak, gdy ojciec jest nadopiekuńczy i narzuca dziecku swoją wolę często ma to odwrotny skutek do zamierzonego. Dziecko może popełniać błędy - małe lub wielkie, lecz rodzice zawsze będą je kochać.

Myślę, że podobnie jest z Bogiem, który pozwala nam samodzielnie dokonywać wyborów. Owoce tych wyborów zbieramy później sami. Uczymy się na błędach, bo najlepszym nauczycielem jest własne doświadczenie.
No tak. Jednak to nie wszystko. Dobry ojciec w jakimś sensie ponosi konsekwencje wyborów swego dziecka. Poprzez współodczuwanie? To trudno określić, chodzi generalnie o szczególny rodzaj przeżywania (bez myślenia o sobie rzecz jasna). Co z tego wynika? Ojciec w jakimś stopniu poczuwa się do odpowiedzialności za dziecko, za to co najbardziej istotne dla dziecka*. Dziecko ma podstawy do zaufania, zawierzenia ojcu.

*Przychodzi mi tu na myśl porównanie poczynione przez de Mello: życia do bankietu. Bankietu który dla człowieka przygotował Bóg i każdy ojciec chciałby aby jego dzieci w nim uczestniczyły. A jednak żaden z nich nie może dostrzec tej wspaniałej propozycji "za dziecko". To kwestia indywidualnego wyboru.

Cytuj:
Strach przed wieczną karą kontra nieskończone miłosierdzie Boga. Jaki jest tak naprawdę Bóg? Im bardziej sami potępiamy, tym bardziej karzący. Im bardziej sami wybaczamy, tym bardziej wybaczający. Twój Bóg jest odbiciem Ciebie.
No tutaj to przesadziłeś. Niby dlaczego ktoś z nadmiernym poczuciem winy nie może spostrzegać Boga jako miłosiernego i samemu nie dążyć do bycia nie tylko wybaczającym ale również do bycia poza poczuciem skrzywdzenia. Jak traktujesz te miliardy ludzi codziennie wypowiadające słowa modlitwy "... i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy innym..."

Pn lut 09, 2015 8:03 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
No tutaj to przesadziłeś. Niby dlaczego ktoś z nadmiernym poczuciem winy nie może spostrzegać Boga jako miłosiernego i samemu nie dążyć do bycia nie tylko wybaczającym ale również do bycia poza poczuciem skrzywdzenia. Jak traktujesz te miliardy ludzi codziennie wypowiadające słowa modlitwy "... i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy innym..."

Może rzeczywiście - to ostatnie zdanie, które napisałem: "Twój Bóg jest odbiciem Ciebie" należałoby wyrzucić. Zmienia zupełnie sens mojej wypowiedzi.

Miałem na myśli to, że postrzeganie Boga jako miłosiernego sprawia, że sami stajemy się bardziej miłosierni i na odwrót. Osoby z poczuciem winy oczywiście mogą widzieć Boga miłosiernego. Ale są też takie, które widzą Go jako bardziej karzącego - co pogłębia poczucie winy.

Z resztą Twojego posta się zgadzam.

Śr lut 11, 2015 1:15 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
szary napisał(a):
No ale do lata jeszcze szmat czasu kto wie co się wydarzy. Ja tymczasem udaję się oddawać białemu szaleństwu :wink:.

Gorąco polecam:

https://www.youtube.com/watch?v=L4_6vhxRSe0

Choć tylko 78% nachylenia. :)

Pt lut 20, 2015 1:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Mamy wątek o wolności i godności człowieka. Nie został ten temat udźwignięty a wycięcie bezwartościowych postów spotkało się ze sprzeciwem. Tak to działa. Naucz człowieka być zwierzęciem, nie pomyśli, że można być człowiekiem.

Czegóż płaczesz? – staremu mówi czyżyk młody –
masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody.
Tyś w niej zrodzon – rzekł stary – przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce i dlatego płaczę.

Świetny wierszyk! Może to okazja żeby spróbować wątek reanimować. "Poprzednio" nie cieszył się jakoś zainteresowaniem. Może już przestał być podejrzany* Cóż autor wierszyka mógł mieć na myśli? Wewnątrz-sterowność, autokreacja, wolność. Domgo tak to się kojarzy. Wolność jako wartość sama w sobie. Wartość pierwotnie wdrukowana. Cecha gatunkowa. "Poetycko" rzecz ujmując zwycięstwo ducha, serca nad ciałem. Z tego można wyciągnąć pewne logiczne wnioski. Samodzielność, odpowiedzialność, możliwość - wynikają z tak rozumianej wolności. Dalej powołanie do wykorzystania, realizacji siebie poprzez wolność. Eee zdaje się, że już o tym pisałem...
domgo napisał(a):
... w identyczny sposób jak chce Ci się (niejako samo się chce) jeść, pić, spać, itd., tak samo bez żadnego wysiłku spostrzegasz (niejako samo to się dzieje) problemy jako wyzwania, niepowtarzalność każdej chwili, odczuwasz radość, spokój, zachowujesz otwartość, wrażliwość na doświadczenie, słuchanie, spostrzeganie. Innymi słowy Twoje serce jest wolne a Twoja wola zjednoczona z nie do końca definiowalną , pierwotnie wdrukowaną dobrą wolą (stanowiącą - z tego wynika - wyjątkowy dar).... ....Zacząłeś przyjmować wobec tego co Ciebie spotykało, oraz wobec własnych przejawów życia wewnętrznego - emocji, myśli, motywacji i wobec własnych działań zewnętrznych - jakieś postawy. Przykładając większą wagę do tego jaki jesteś (bytowania) niż co robisz (działania). Obserwowałeś, otrzymywałeś informacje zwrotne, poszukiwałeś inspiracji, modyfikowałeś postawy. Uświadamiałeś sobie to i owo. Uświadomione z czasem stawało się nawykiem...
Oczywiście to nie wszystko. Wolność realizujemy w pierwszym rzędzie wobec siebie samych, w sensie w stosunku do siebie samych. Ale przecież również z uwagi na innych i dzięki innym. Ot (pozorna) łamigłówka :)

*Ale nie traktujmy się już jak pudełka z drugimi denkami. Można od tego dostać mdłości. Nawet jeśli nimi też jesteśmy to nie jest/nie musi być to nasz dominujący atrybut :)

Wt mar 17, 2015 10:51 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiec moze ktos mi wyajsni dlaczego wyrazne odbieranie wolnosci nazywane jest wlasnie wolnoscia? Katolicyzm odbiera przede wszystkim wolnosc umyslowa, ale ta fizyczna w duzej mierze tez. Gdzie tu wolnosc?

Wt mar 17, 2015 12:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swiftlark napisał(a):
Wiec moze ktos mi wyajsni dlaczego wyrazne odbieranie wolnosci nazywane jest wlasnie wolnoscia? Katolicyzm odbiera przede wszystkim wolnosc umyslowa, ale ta fizyczna w duzej mierze tez. Gdzie tu wolnosc?

To jest motyw jak z Roku 1984. Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła. Niematerialna substancja. Połowa katolicyzmu opiera się na oczywistych wewnętrznych sprzecznościach.

Wt mar 17, 2015 12:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swiftlark napisał(a):

Wolnosc to przedwszystkim odpowiedzialnosc
Wy chcecie wonosci bez odpowiedzialnosci za to co robicie .A wasza historia odpowiadzialnosci za to co robicie wg liczy conajwyzej kilkanascie lat
Taka jest wasza odpowiedzialnsoc za to co robicie
Dopuki sie nie rozliczycie ze swoja historia i uczciwie nie pokazecie owocow waszej wolnosci nie ma mowy o jakimkolwiek porozumieniu

Wt mar 17, 2015 2:34 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przede wszsytkim - osobno
dopoki -przez "O" z kreseczka
Wytlumacz mi co to znaczy "wy" - ja jestem jedna, rozdwojenia osobowosci nie mam.
Skad teza ze bez odpowiedzialnosci? Jakis dowod?
Cytuj:
Dopuki sie nie rozliczycie ze swoja historia i uczciwie nie pokazecie owocow waszej wolnosci nie ma mowy o jakimkolwiek porozumieniu

Jaka historia? Za co sie mam rozliczac?

Wt mar 17, 2015 2:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Według gabriela wszyscy ateiści są jednym monolitem i są wzajemnie odpowiedzialni za swoje czyny. Więc np. buddyści ponoszą moralną odpowiedzialność za komunizm.

Nie ma sensu rozmawiać, to jest świat urojeń.

Wt mar 17, 2015 2:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swiftlark
Cytuj:
Wytlumacz mi co to znaczy "wy" - ja jestem jedna, rozdwojenia osobowosci nie mam.

Ty nie jestes oryginalna w swoich pogladach a takich osob podobnie myslacych jak Ty jest sporo dlatego pisze "wy"
Cytuj:

Ano wlasnie z tego ze dla Was nie istnieje historia waszego pogladu dluzej niz 25 lat do tylu
Cytuj:
Jaka historia? Za co sie mam rozliczac?

Za skutki jakie Twoje poglady mialy i maja na spolecznestwo

Wt mar 17, 2015 2:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
Według gabriela wszyscy ateiści są jednym monolitem i są wzajemnie odpowiedzialni za swoje czyny. Więc np. buddyści ponoszą moralną odpowiedzialność za komunizm.

Nie ma sensu rozmawiać, to jest świat urojeń.

Chrzescijanie tez nie sa monolitem ale jakos potrafiliscie napisac kryminalna historie chrzescijanstwa
Nie , najlepiej za komunizm ponosza odpowiedzialnosc marsjanie

I wlasnie dlatego nigdy sie nie dogadamy , nie potraficie przyjac odpowiedzialnsoci za swoje poglady ale chrzescijanom umiecie ta odpowiedzialnosc przypisac

Wt mar 17, 2015 2:48 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gabriel zwolennik odpowiedzialnosci zbiorowej

Wt mar 17, 2015 2:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swiftlark napisał(a):

Tak, to dokładnie ten gabriel.

Wt mar 17, 2015 3:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swiftlark napisał(a):

A co sobie myslisz ? Ze ktos bedzie dokonywal zmian w prawie nie spogladajac na konsekwencje jakie te zmiany niosa dla spolecznestwa ?
Tylko w imie Twojego widzimisie ?

Wt mar 17, 2015 3:13 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona