Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2019 9:37 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Wolna wola 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Wolna wola
Bardzo się znacie na Biblii, dlatego moje pytanie dotyczące tego zagadnienia brzmi : Gdzie w Piśmie Świętym pisze że otrzymaliśmy wolną wolę od Bog.

So gru 27, 2014 9:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola
jedwab napisał(a):
Bardzo się znacie na Biblii, dlatego moje pytanie dotyczące tego zagadnienia brzmi : Gdzie w Piśmie Świętym pisze że otrzymaliśmy wolną wolę od Bog.

Księga Rodzaju:
26 Wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»
27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.

So gru 27, 2014 10:14 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Przecież generalnie większość historii biblijnych opiera się na opisywaniu konsekwencji decyzji i wyborów ludzi między dobrem, a złem, gdyby nie istniała wolna wola, to nie istniałaby możliwość wyboru, decyzji... :roll:

Pn gru 29, 2014 1:51 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Chyba nie ma w Biblii bardziej jasnej wypowiedzi Boga na temat wolnej woli niż ta z Księgi Powtórzonego Prawa rozdział 30:

"15 Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. 16 Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga twego, i chodzić Jego drogami, pełniąc Jego polecenia, prawa i nakazy, abyś żył i mnożył się, a Pan, Bóg twój, będzie ci błogosławił w kraju, który idziesz posiąść. 17 Ale jeśli swe serce odwrócisz, nie usłuchasz, zbłądzisz i będziesz oddawał pokłon obcym bogom, służąc im - 18 oświadczam wam dzisiaj, że na pewno zginiecie, niedługo zabawicie na ziemi, którą idziecie posiąść, po przejściu Jordanu. 19 Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, 20 miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi."

I to skierowana wprost do ludu wybranego.
Ale nie tylko. Bóg składa przecież propozycję każdemu człowiekowi z osobna.
Wersety z Pwt (może w trochę rozszerzonej, uniwersalnej wersji) równie dobrze mogłyby stanowić coś w rodzaju wstępu do Pisma Świętego, bo ten fragment świetnie oddaje ducha całej Biblii.

bez znużenia idą

Pn gru 29, 2014 2:47 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ha :!: :idea: Dzięki za odpowiedź.

Pn gru 29, 2014 7:43 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę. (1 Kor 6,12)

Cz sty 08, 2015 9:11 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ha ha he... Ten tekst jest zaprzeczeniem dekalogu. Dekalog stwierdza czego nie wolno.
A słowa niczemu nie oddam się w niewolę, oddaje to że nawet pod dekalog Paweł się nie odda 8O. Jeśli niczemu to niczemu, nawet prawom boskim.
Sam pisze że służenie prawu nadane przez Mojżesza jest służeniem smierci.
Koniec, kropka.
Czytanie ze zrozumieniem. Tak niewinne słowa, a oddają cały fałsz jego nauczania.
Stąd podziały i różnorakie za i przeciw.

Cz sty 08, 2015 9:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wojcieszek napisał(a):
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść.

Ty przeczytaj ze zrozumieniem. Zwłaszcza powyższy fragment.
Dla przykładu: mogę złapać za nóż i kogoś zabić. Kto mnie powstrzyma? Wolno mi, mam taką wolę. Jednak piąte przykazanie mówi, żeby tego nie robić. Tu jest wybór między wolnością szeroko rozumianą a prawem boskim. Żeby nie służyć niczemu trzeba by było nie istnieć.

Cz sty 08, 2015 9:48 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
@jedwab
Jak się domyślam znasz grecki i czytałeś te teksty w oryginale. Zapewne też zwyczaje, sposób myślenia współczesnych św. Pawłowi Żydów jest ci doskonale znany. Tylko pozazdrościć. Ja muszę korzystać z tłumaczeń i wiedzy egzegetów.

Cz sty 08, 2015 9:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jedwab napisał(a):
A słowa niczemu nie oddam się w niewolę, oddaje to że nawet pod dekalog Paweł się nie odda . Jeśli niczemu to niczemu, nawet prawom boskim.

Do jakich jeszcze absurdów dojdziesz ze swoją umiejętnością czytania ze zrozumieniem?
Wolna wola, to mój wolny wybór dobra albo zła. Wolność jest zgoła czymś innym, ale powiązanym z wolną wolą. Jeśli wybiorę dobro jestem wolny (nie zabiję, nie będę odsiadywać wyroku). Spróbuję alkoholu, posmakuje mi, będę pić coraz częściej i więcej i wpadam w nałóg i już nie jestem wolna, ale w niewoli alkoholu. Ale wolno mi wybrać picie. To mój wybór: wolność lub niewola, bo jestem świadoma czym to grozi.

Cz sty 08, 2015 10:31 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Bóg nas kocha i pragnie naszej wolności. Dlatego przekazał nam dekalog, który jest "drogowskazem" wskazującym drogę do wolności. Jak unikać grzechu. Bo grzech to niewola.
Przykładowo staję przed wyborem pomiędzy piciem a abstynencją. Powiedzmy, że wybieram picie czyli grzech. Po pewnym czasie wpadam w alkoholizm. Mój wybór staje się ograniczony. Powoli się zaczyna ograniczać do wyboru pomiędzy złem a innym złem np. piwo czy wódka. Aż do momentu gdy wpadam w całkowite zniewolenie nie mam już wyboru i pozostaje mi denaturat bo na więcej mnie nie stać (albo piję aby zapomnieć o tym, że piję). Każdy grzech prowadzi do ograniczenia wolności.

Cz sty 08, 2015 10:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Jeżeli Bóg jest wszechmocny to wolna wola nie istnieje
Na początku chciałem przywitać wszystkich na forum. Chciałbym dowiedzieć się co sądzicie o tzw. wolnej woli. Ja rozważając nad nią doszedłem, że jeżeli Bóg rzeczywiście istnieje i do tego jest wszechmocny to wolna wola nie może istnieć. Dlaczego ? A no dlatego, że Bóg jeszcze przed stworzeniem każdego z nas wiedział jak będziemy się zachowywać w naszym życiu i czy zasłużymy przez to na życie wieczne, czy też na potępienie... Innymi słowy Bóg tworząc nas dał nam predyspozycje do podejmowania takich, a nie innych decyzji i przez to wie co zrobimy w danej sytuacji... Zna całe nasze życie i decyzje jakie podejmiemy. W końcu jest wszechwiedzący ;) Tak więc czemu tworzył ludzi, którzy i tak trafią do piekła ? Po co ? Pomęczyć ich ? Tak zachowałby się kochający Bóg ? Po co tworzył Lucyfera skoro wiedział, że się mu sprzeciwi ? Czemu stworzył Ewę w taki sposób, że była zdolna do grzechu ? (właściwie w ten sposób, że musiała ten grzech popełnić)

Pozdrawiam i zapraszam do udziału w dyskusji ;)

Cz cze 04, 2015 1:06 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jeżeli Bóg jest wszechmocny to wolna wola nie istnieje
luki123 napisał(a):
Na początku chciałem przywitać wszystkich na forum. Chciałbym dowiedzieć się co sądzicie o tzw. wolnej woli. Ja rozważając nad nią doszedłem, że jeżeli Bóg rzeczywiście istnieje i do tego jest wszechmocny to wolna wola nie może istnieć. Dlaczego ? A no dlatego, że Bóg jeszcze przed stworzeniem każdego z nas wiedział jak będziemy się zachowywać w naszym życiu i czy zasłużymy przez to na życie wieczne, czy też na potępienie... Innymi słowy Bóg tworząc nas dał nam predyspozycje do podejmowania takich, a nie innych decyzji i przez to wie co zrobimy w danej sytuacji... Zna całe nasze życie i decyzje jakie podejmiemy. W końcu jest wszechwiedzący ;) Tak więc czemu tworzył ludzi, którzy i tak trafią do piekła ? Po co ? Pomęczyć ich ? Tak zachowałby się kochający Bóg ? Po co tworzył Lucyfera skoro wiedział, że się mu sprzeciwi ? Czemu stworzył Ewę w taki sposób, że była zdolna do grzechu ? (właściwie w ten sposób, że musiała ten grzech popełnić)

Witaj. Zachęcam do lektury:
http://www.teologia.pl/m_k/zag03-07.htm

Cz cze 04, 2015 5:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jeżeli Bóg jest wszechmocny to wolna wola nie istnieje
MatC napisał(a):
luki123 napisał(a):

Witaj. Zachęcam do lektury:
http://www.teologia.pl/m_k/zag03-07.htm

Cytuj:
Bóg wie, czy się zbawimy, czy też potępimy. On zna dobrze naszą przyszłość. Znajomość przyszłego losu człowieka nie jest równoznaczna ze zniewoleniem go. Oto przykład. Patrząc z okna mojego mieszkania, widzę, że jakaś osoba idzie w kierunku wykopanego rowu, którego jednak nie dostrzega. Krzyczę więc do niej, żeby zmieniła kierunek, bo spotka ją nieszczęście, ale ona nie słucha i ciągle zbliża się do rowu. Patrząc z wysokości mojego piętra, w pewnym momencie dochodzę do przekonania, że nieszczęsny przechodzień z pewnością wpadnie do wykopanego rowu. Moja znajomość jego losu nie oznacza jednak, że to ja stałem się przyczyną jego nieszczęścia. Nie ja przecież strąciłem go do rowu, lecz wpadł do niego sam, dlatego że z uporem przeciwstawiał się wszelkim dobrym radom.

Tak, ale jest tutaj zasadnicza różnica, obserwator nie stworzył tego człowieka więc nie miał wpływu na to jak zachowa się w przyszłości. Bóg natomiast stworzył nas takimi, że podejmiemy taką decyzję, bo jesteśmy uparci (!Bóg stworzył w nas tą upartość!). Bóg wiedział o decyzji tego człowieka zanim jeszcze go stworzył, więc po co go tworzył ?

Cz cze 04, 2015 6:04 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Bóg wszechmocny? Aby napewno?
Jeszcze raz o wolnej woli
Wolna wola moja i sąsiada

Ten temat był tyle razy wałkowany na forum...najlepiej to wyjaśnił Barney Acro, ale ten ostatni kompletnie tego nie rozumiał, a literki były naprawdę duże. Jak Barney pamięta i zechce, wskaże link, ja nie pamiętam wątku. Może go już nie ma?

Cz cze 04, 2015 7:05 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona